Wschody rzepaku w Sahryniu
Ostatnie opady spowodowały, że rzepak ozimy wysiany w ostatnią sobotę (13 sierpnia) zaczął wschodzić.
W tym roku po raz pierwszy w gospodarstwie Witolda Ferensa z Sahrynia na Zamojszczyźnie, z którym wspólnie prowadzę doświadczenia, zdecydowano się na zaniechanie uprawy płużnej pod rzepak ozimy. Wpływ na tę decyzję miały bezpośrednie obserwacje poczynione w gospodarstwie Wiesława Gryna w Rogowie, jak również przeprowadzone z nim rozmowy.
Przedplonem dla rzepaku w Sahryniu była pszenica ozima odmiana Bamberka. Plon ziarna był wysoki, bo wyniósł około 10 t/ha. Także plon słomy był duży, co oczywiście utrudnia jej zagospodarowanie. W najbliższej przyszłości rolnik zamierza kupić mulczer do dokładnego rozdrabniania słomy rzepaku i zbóż oraz ścierniska.
Na Chełmszczyźnie już ruszyły siewy rzepaku ozimego
Podczas zbioru słoma została pocięta przez sieczkarnię kombajnu i natychmiast wykonano uprawę pożniwną agregatem ścierniskowym.
Wykonana w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie-Wesołej analiza próbek gleby wykazała, że odczyn jest zasadowy (pH 7,5), zawartość fosforu i potasu bardzo niska, a magnezu średnia.
W związku z tym zdecydowano się zastosować na 1 ha 500 kg Polifoski Tytan (6% N, 25% P2O5, 25% K2O, 5% SO3, 0,5% Fe, 0,05% Zn oraz Ti). Nawóz wymieszano głęboko z glebą za pomocą agregatu ścierniskowego i natychmiast przystąpiono do siewu.
Do siewu wybrano odmianę mieszańcową Trezzor F1. Odmiana ta w badaniach rozpoznawczych prowadzonych przez COBORU w ramach PDO w 2015 r. dała plon w wysokości 111 proc. wzorca.
Siew wykonano siewnikiem rzędowym SR 400 wyposażonym w redlice talerzowe. Na hektar wysiano około 3 kg nasion.
Bezpośrednio po siewie pole opryskano herbicydem Colzor Trio 405 EC (dimetachlor, napromapid i chlomazon) w dawce 3,5 l/ha.
Wczorajsze opady deszczu uniemożliwiły kontynuowanie siewu na kolejnych polach. Może uda się to zrobić dzisiaj. Łącznie rolnik planuje obsiać rzepakiem 15 hektarów.
Trzeba się spieszyć, bo optymalny termin siewu rzepaku minął w tym rejonie 15 sierpnia, a dopuszczalny opóźniony już wkrótce (20 sierpnia). Dziwi mnie dlaczego wielu rolników bez żadnego uzasadnienia na Zamojszczyźnie zwleka z siewem rzepaku.