W rejonach kontraktacyjnych Cukrowni Werbkowice i Cukrowni Krasnystaw (woj. lubelskie) od połowy kwietnia narastają problemy związane z żerowaniem szarka komośnika, który powoduje uszkodzenia wschodzących buraków cukrowych.
Największe nasilenie obserwuje się na terenie gminy Dołhobyczów oraz Horodło. Sprzyja temu słoneczna pogoda - wskazuje w komunikacie Krajowa Spółka Cukrowa.
Rolnicy z Zamojszczyzny informują, że szarek komośnik rozpoczął żerowanie. Niestety, mam też informację, że zdążył już nawet całkowicie zniszczyć co najmniej jedną kilkuhektarową plantację buraka cukrowego. Spóźnienie się z zabiegiem tylko o...
Szarek komośnik najchętniej żeruje w warunkach ciepłej i słonecznej pogody. Przy temperaturze około 10oC, po opuszczeniu zimowisk przemieszcza się, a gdy temperatura wzrośnie do około 25oC może przelatywać na odległości nawet do kilkuset metrów.
Żerowanie szarka jest szczególnie uciążliwe w okresie wschodów buraków i w początkowej fazie ich rozwoju, co związane jest z cyklem życiowym tego szkodnika.
Przy dużym nasileniu występowania może zniszczyć całe plantacje. Bardzo istotny jest zatem stały monitoring pól i obserwacja roślin, ponieważ często zdarza się, że sam szkodnik jest niewidoczny, ale widoczne są uszkodzenia na roślinach świadczące o jego aktywności.
- Krajowa Spółka Cukrowa już kolejny rok z rzędu prowadzi działania zmierzające do zwalczenia szkodnika i opracowania skutecznych metod ochrony plantacji buraka cukrowego przed szarkiem - podkreśla Janusz Stachowiak, członek zarządu KSC nadzorujący pion surowcowy.
- W ubiegłym sezonie rozpoczęto współpracę z instytucjami naukowymi w zakresie wypracowania skutecznych metod zwalczania szkodnika, w co aktywnie włącza się również Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. A Związek Producentów Cukru w najbliższym czasie zakończy proces ustalania programu badawczego, który będzie prowadzony wspólnie z naukowcami z Instytutu Ochrony Roślin oraz z Uniwersytetu Wrocławskiego - informuje.
Ostatnie ochłodzenie i opady dają szansę na powodzenia przesiewów plantacji buraka cukrowego zniszczonych przez szarka komośnika, przymrozki czy też w tym roku wyjątkowo przez piasek. Wcześniej trzeba oceniać obsadę roślin. Jeśli obsada...
Od początku tego sezonu, KSC podejmuje działania mające pomóc w walce ze szkodnikiem. Służby surowcowe cukrowni Werbkowice i Krasnystaw umieściły na plantacjach (wcześniej na buraczyskach) pułapki feromonowe, w które łowią się szkodniki.
Pułapki pozwalają na odłowienie części osobników, co stopniowo ogranicza populację. Stanowią także istotne źródło informacji o skali zagrożenia występującego na plantacji.
Plantatorom, którzy zdecydowali się samodzielnie ustawić pułapki na plantacjach, cukrownie umożliwiały zaopatrzenie się w feromony. - Feromony sprowadzane są z Plant Protection Institute MTA ATK Budapest Hungary. To nowatorska metoda, stosujemy ją w Polsce po raz pierwszy - mówi Eliza Panek, rzeczniczka prasowa KSC.
Należy jednak pamiętać, że pułapki feromonowe są tylko narzędziem wspomagającym ochronę plantacji i nie zastąpią ochrony chemicznej. Dlatego po stwierdzeniu obecności szkodników należy wykonać zabiegi chemiczne.
Aktualnie, do ochrony chemicznej plantacji buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem, zarejestrowane są: Karate Zeon 050 CS (posiada rejestrację stałą), a także Proteus 110 OD oraz Cyperkill Max 500 EC, które uzyskały zezwolenie czasowe obowiązujące do 12.07.2019 r.
Plantatorzy buraków cukrowych na Zamojszczyźnie są załamani stratami powodowanymi przez szkodnika. Już co najmniej kilkadziesiąt hektarów plantacji trzeba było zlikwidować i dokonać przesiewów. Sytuację pogarsza dramatyczna...
Karate Zeon 050 CS
Substancja aktywna: lambda-cyhalotryna 50 g/l. Zalecana dawka: 0,2 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.
Proteus 110 OD
Substancje aktywne: tiachlopryd 100 g/l, deltametryna 10 g/l. Zalecana dawka: 0,5 - 0,75 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.
Cyperkill Max 500 EC
Substancja aktywna: cypermetryna 500 g/l. Zalecany w dawce 0,05 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.