Stonka znowu zagraża ziemniakom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2018,8:45 Aktualizacja: 18-06-2018,9:05
A A A
Plantacjom ziemniaka zagraża stonka ziemniaczana - ostrzega w komunikacie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi.
 
W dokumencie stwierdzono, że decyzję o sposobie i terminie zwalczania stonki ziemniaczanej na plantacjach należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji występowania stadiów rozwojowych szkodnika oraz po ocenie jego liczebności.

ziemniaki, młode ziemniaki, wczesne ziemniaki, ministestwo rolnictwa, handel ziemniakami, import ziemniaków

Do konsultacji trafiło rozporządzenie dotyczące młodych ziemniaków

Resort rolnictwa przygotował i skierował do 14-dniowych konsultacji rozporządzenie dotyczące młodych ziemniaków. Projekt zrównuje nazwy - ziemniaki "wczesne" i "młode", by objąć je kontrolą i nadzorem zgodnie ze...
"Masowe wychodzenie chrząszczy zimowych odbywa się wiosną, gdy temperatura gleby przekroczy 15 stopni Celsjusza. Masowe składanie jaj rozciągnięte jest w czasie, a w temperaturze poniżej 12 st. C może być wstrzymane. Rozwój jaj w zależności od temperatury waha się od 10 do 19 dni. Larwy do pełnego rozwoju potrzebują 11-30 dni. Masowe wychodzenie chrząszczy pokolenia letniego przypada zazwyczaj ma koniec lipca i na początek sierpnia" - objaśnia łódzki WIORiN.
 
Sygnałem do przeprowadzenia zabiegu zwalczającego jest stwierdzenie na plantacji: 1-2 zimujących chrząszczy na 25 roślin lub 10 złóż jaj na 10 roślin, lub 15 larw na jednej roślinie.
 
"Najefektywniejszym, ekonomicznie uzasadnionym terminem wykonania zabiegu zwalczającego stonkę ziemniaczaną jest przeprowadzenie go, gdy większość larw na plantacji osiągnęło stadium rozwojowe L2-L3.W przypadku rozciągniętego w czasie składania jaj i wylęgu larw stonki ziemniaczanej oraz masowego, licznego pojawienia się chrząszczy letnich I pokolenia może zachodzić konieczność powtórzenia zabiegów zwalczających" - wyjaśnia inspektorat.
 
Poleć
Udostępnij