Dobrze przygotuj się albo zrezygnuj
Pod takim tytułem odbyła się 4 lutego konferencja dotycząca wyzwań stojących przed plantatorami związanych ze zniesieniem limitów produkcji cukru w 2017 r., a zorganizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Starym Polu.
Ten pomysł Komisji Europejskiej może pogrzebać polskie rolnictwo
Wydarzenie miało szczególną oprawę, bo była to 15. Jubileuszowa Konferencja Buraczana. Z tej okazji podziękowania złożono Hannie Kalkowskiej – długoletniemu pracownikowi PODR, która przez wiele lat organizowała konferencje plantatorskie oraz Antoniemu Hajdaczukowi – od wielu lat dyrektorowi Oddziału w Starym Polu. Od kilku lat za organizację konferencji odpowiadają: Zbigniew Marciniak z PODR, Oddział w Starym Polu oraz Ewa Kożuchowska ze ZPBC w Malborku.
Z ochroną buraków nie będzie dobrze
Tematem wystąpienia prof. Jacka Piszczka z IOR–PIB Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu była „Ochrona buraka cukrowego przed szkodnikami – koszmar czy świetlana przyszłość?” Prelegent bardzo krytycznie odniósł się do planów Komisji Europejskiej wycofania aż 75 substancji czynnych środków ochrony roślin, w tym: 7 substancji czynnych insektycydów, 6 fungicydów oraz 7 herbicydów stosowanych w ochronie buraków cukrowych. Pociągnie to za sobą zakaz stosowania kilkudziesięciu preparatów należących do tych grup, a odgrywających zasadniczą rolę w ochronie plantacji.
Krzemem zwalczysz stres i podniesiesz plon
Technologia perfekcyjna
Temat mojego referatu to „Dobrze przygotuj się albo zrezygnuj”, w którym zachęcałem rolników do jak najlepszego przygotowania się do 2017 roku. Celem jest produkcja 15 ton cukru z hektara. Nierealne będzie uzyskiwanie takich plonów bez doprowadzenia technologii produkcji do perfekcji. Trudno mówić o perfekcji, jeśli nie bada się regularnie gleby pod kątem jej pH i zasobności w makroelementy. Bez tej wiedzy trudno mówić o wapnowaniu i racjonalnym nawożeniu.
Nowością w nawożeniu buraków cukrowych może stać się dokarmianie dolistne krzemem. Na korzystny wpływ tego składnika na plon korzeni buraków cukrowych wskazują prowadzone przeze mnie doświadczenia ścisłe w Sahryniu na Zamojszczyźnie od 2010 r. Na całym świecie są obecnie prowadzone bardzo intensywne badania nad nawożeniem różnych gatunków roślin krzemem. Uważam, że zniesienie limitów produkcji cukru spowoduje wydłużenie kampanii cukrowniczej, a tym samym konieczność długotrwałego przechowywania surowca w pryzmach (nawet do 100 dni). Będzie to trudne wyzwanie, z którym wkrótce trzeba będzie się zmierzyć.
W zgodzie z przepisami (ruchu drogowego)
Z największym chyba zainteresowaniem spotkało się wystąpienie przedstawiciela policji z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej z Malborka. Problemem jest usypywanie pryzm z burakami w miejscach, z których odbiór jest niemożliwy bez naruszenia przepisów ruchu drogowego, np. przy ciągłej linii. Innym uchybieniem jest wyjazd ciągnikiem rolniczym z pola bez uprzedniego oczyszczenia opon z gleby, co powoduje zanieczyszczanie dróg błotem. W efekcie może to się przyczynić do powstawania wypadków drogowych.
Plantatorzy wybrali swoich przedstawicieli do Rady Nadzorczej KSC
Głos z KSC
Piotr Ledochowski z Krajowej Spółki Cukrowej przedstawił sytuację na rynku cukru. Na kampanię 2016 zakontraktowano 3,87 mln t buraków kwotowych i 0,75 mln ton korzeni pozakwotowych. Przybliżył także działania związane z wdrażaniem zasad rolnictwa zrównoważonego w spółce.
Mariusz Kaźmierczak, dyrektor Cukrowni Malbork, przedstawił wyniki ostatniej kampanii cukrowniczej. Pochwalił plantatorów, że mimo suszy uzyskali największe w Krajowej Spółce Cukrowej plony korzeni – 66,3 t/ha. Ważne, że plony te są stabilne, bo od 2012 r. przekraczają 66 t/ha. Nieco gorzej jest z zawartością cukru w burakach. W zeszłym roku zawartość cukru w surowcu przerabianym w Malborku wyniosła 16,6 proc., gdy dla całej spółki – 17 proc. Dlatego służby surowcowe i plantatorzy powinni większą uwagę zwrócić na dobór odmian oraz właściwe nawożenie. Ostatnią kampanię zakłóciła poważna awaria turbiny w cukrowni, ale i te trudności udało się pokonać.
Głos plantatorów
Józef Pawela, przedstawiciel plantatorów w Radzie Nadzorczej KSC omówił współpracę ze spółką. Odniósł się także do oczekiwanej prywatyzacji „Polskiego Cukru”, ale raczej nie ma szans, aby tu coś się zmieniło.
Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przedstawił możliwe zmiany dla rolników związane ze zniesieniem limitów produkcji w 2017 r. Najważniejszą z nich jest spadek cen skupu buraków do zaledwie 23 euro za tonę. Retoryczne pozostaje pytanie, kto wtedy będzie chciał uprawiać buraki?
Podobną konferencje zorganizowano 5 lutego w Kwidzynie. Ogółem w obu spotkaniach wzięło udział ok. 500 plantatorów, czyli 60 proc. wszystkich z Cukrowni Malbork.