Burak cukrowy wysiany
W gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu na Zamojszczyźnie, z którym od kilkunastu lat prowadzę doświadczenia udało się 11 kwietnia wysiać burak cukrowy. Ze względu na opóźnioną wiosną siew był o dwa tygodnie późniejszy niż w 2017 roku.
Na opóźnienie wpływ miała także lokalizacja plantacji, która położona jest niżej, a w związku z tym po intensywnych opadach pod koniec zeszłego roku dłużej utrzymywało się na niej większe uwilgotnienie. Rolnik wie, jak szkodliwy jest siew w zbyt mokrą rolę, dlatego odczekał dwa dni aż wilgotność gleby będzie optymalna.
Uwaga! Szarek komośnik już jest
Rolnik trzeci rok uprawia burak cukrowy w technologii bezorkowej i jak na razie jest zadowolony z rezygnacji ze stosowania pługa. Po zbiorze przedplonu wykonuje płytką uprawę pożniwną agregatem ścierniskowym. Agregat stosowany jest ponownie jesienią w celu wymieszania nawozu wieloskładnikowego zawierającego przede wszystkim fosfor i potas i wówczas pracuje na większej głębokości.
Wielkość dawek nawozów jest ustalana na podstawie corocznej analizy próbek gleby w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Rolnik przeprowadza analizę gleby nie w warstwie 0-20 cm jak się to standardowo wykonuje, ale w warstwie 0-30 cm i dodatkowo 30-60 cm. W ten sposób uzyskuje się pełną informację o zasobności gleby, bo rośliny tylko część składników pokarmowych pobierają z warstwy 0-20 cm, a resztę z głębszych warstw. Próbki gleby do analiz pobierane są zaraz po zbiorze przedplonu.
Ze względów organizacyjnych przedplonem dla buraka w gospodarstwie jest rzepak ozimy. Oprócz buraka cukrowego i rzepaku ozimego w gospodarstwie uprawia się pszenicę ozimą, a czwarty już rok będzie wysiewana także soja. Stanowisko po pszenicy ozimej jest przeznaczana pod rzepak ozimy. Mimo prowadzenia takiego następstwa roślin od ponad 10 lat w glebie nie obserwuje się zwiększonego nasilenia mątwika burakowego. Potwierdzają to coroczne wyniki analiz próbek gleby wykonywane przez prof. Nataszę Borodynko-Filas W Instytucie Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu.
O mątwiku burakowym na 58. Sesji Naukowej IOR-PIB w Opalenicy
Witold Ferens nawozy azotowe wysiewa w całości przed siewem, które miesza z glebą agregatem uprawowym. W tym roku saletrzak 27 standard z borem (27 proc. N) zastosowano w dawce 550 kg na 1 ha 9 kwietnia. W nawozie wniesiono 149 kg N, 22 kg MgO, 11 kg CaO oraz 1,1 kg B. Podczas okresu wegetacji nie jest stosowane żadne nawożenie azotem, ani w formie nawozów stałych, ani w formie oprysków dolistnych wodnym roztworem mocznika. W ten sposób rolnik uzyskuje surowiec o wysokiej zawartości cukru.
W czasie wegetacji dwukrotnie stosowany jest dolistnie bor. Do boru rolnik przywiązuje szczególną uwagę, bo zarówno burak cukrowy, jak i rzepak, to gatunki wrażliwe na niedobór tego mikroelementu. Poza tym na na części plantacji, na której nie prowadzi się doświadczeń przeprowadza się w fazie 8 liści buraka (BBCH 18) dokarmianie dolistne płynnym nawozem zawierającym krzem (Si).
Od momentu przejścia z uprawy orkowej na bezorkową rolnik zwiększył gęstość siewu buraka z 21 do 18 cm. W ten sposób zostało ograniczono ryzyko zbyt małej obsady roślin oraz poprawiono równomierność rozmieszczenia roślin na polu. Sprzyja to też zmniejszeniu zmienności masy korzeni buraka, co korzystnie wpływa na ich jakość technologiczną. Wzrost kosztów materiału siewnego na skutek zwiększenia ilości wysiewu jest stosunkowo niewielki. W tym sezonie wysiano dwie odmiany zagraniczne i jedną polską.
Od momentu siewu rolnik bacznie obserwuje plantację czy nie występuje na niej groźny szkodnik szarek komośnik. W Sahryniu wystąpił on w dwóch poprzednich latach. Plantator jest już przygotowany do chemicznego zwalczania tego szkodnika. Dobrze wie, że podczas wschodów buraka należy zachować szczególną uwagę i bacznie obserwować plantację.
Rolnik uprawia buraki dla Cukrowni Werbkowice należącej do Krajowej Spółki Cukrowej. W 2018 r. zajmują 4 ha. W zeszłym roku plony z poletek wahały się od 80 do 120 t korzeni z ha.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz