Uwaga! Szarek komośnik już jest

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
12-04-2018,9:35 Aktualizacja: 12-04-2018,9:38
A A A

Mimo że siewy buraków cukrowych na Zamojszczyźnie jeszcze trwają, to plantatorzy muszą być czujni już teraz. W Sahryniu (gmina Werbkowice, powiat hrubieszowski) zaobserwowano już występowanie szarka komośnika.

Na razie szkodnik nie jest jeszcze groźny, bo nie ma wschodów buraków, ale te przy sprzyjającej pogodzie (jest wilgotno i ciepło) mogą być bardzo szybkie, bo nawet po 7 dniach od siewu. Wówczas podczas jednej nocy szarek komośnik może dokonać całkowitego spustoszenia plantacji. Szkodnik żeruje na zielonych częściach rośliny. Im wcześniej pojawi się na plantacji, tym szkody są większe. Z południowego wschodu szkodnik przemieszcza się w głąb kraju.

szarek komośnik

Proteus 110 OD dopuszczony do zwalczania szarka komośnika

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 28 lutego 2018 r. wydał zezwolenie na stosowanie środka Proteus 110 OD w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania szarka komośnika w okresie od 15 marca do 12 lipca 2018 r. W dniu 22 lutego br. Komisja ds....

Na Zamojszczyźnie szarek komośnik jest aktywny od 2016 roku i zagrożenie z jego strony od tego czasu systematycznie przybiera na sile. W ciągu ostatnich dwóch lat wiele zaatakowanych plantacji buraków cukrowych trzeba było zlikwidować i dokonać przesiewu. Generowało to dodatkowe koszty i obniżało plony, co w konsekwencji pogarszało opłacalność produkcji. Dodatkowo, nie było żadnego zarejestrowanego środka do zwalczania szarka komośnika.

W tym roku dzięki staraniom Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego został dopuszczony do zwalczania szkodnika preparat Proteus 110 OD. Aby zabieg był skuteczny, oprysk należy wykonać podczas żerowania szkodnika na plantacji, a więc nocą.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij