Rolnicy będą mogli wnioskować o dopłaty do wapnowania. Umowy podpisane
Od 1 sierpnia rolnicy będą mogli złożyć wnioski o dofinansowanie kupna nawozów wapniowych, które mają pomóc w regeneracji gleb - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Budżet programu to 300 mln zł.
W siedzibie resortu środowiska odbyło się uroczyste podpisanie umów z 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska a Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą ws. realizacji ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb przez ich wapnowanie.
Jest nabór na wapnowanie. Ale jeszcze nie dla rolników
Szef resortu rolnictwa wyjaśnił na towarzyszącej uroczystości konferencji, że rolnicy, którzy będą chcieli wziąć udział w programie będą mogli od 1 sierpnia składać wnioski o dofinansowanie kupna odpowiednich nawozów mających na celu odkwaszenie, regenerację gruntów ornych.
Nabór wniosków odbywać się będzie w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych.
Ardanowski podkreślił, że takie działania są potrzebne by zwiększać efektywność gleby zwłaszcza, że ziemia w Polsce ma naturalną tendencję do zakwaszania.
Szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk dodał, że na program zarezerwowano 300 mln zł.
Ocenił, że jeżeli zainteresowanie programem wapnowania gleb będzie duże, finansowanie programu może być zwiększone.
Fundusz poprawia wiceministra. Zamieszanie z wapnowaniem
Z programu będą mogli skorzystać rolnicy mający gospodarstwa rolne o powierzchni do 75 ha (pH gleby poniżej lub równe 5,5). Dotacje do zakupu wapna będą z kolei zależały od w zależności od wielkości gospodarstwa; do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego dla gospodarstw do 25 ha użytków rolnych, do 200 zł/t dla gospodarstw od 25 do 50 ha użytków rolnych, do 100 zł/t dla guślarstw powyżej 50 ha, ale nieprzekraczającej 75 ha.
Minister rolnictwa zwrócił uwagę, że z pomocy finansowej będą mogły skorzystać gospodarstwa, które mają aktualne badania gleby. Badanie odczynu gleby należy wykonać raz na 4 lata, a próbkę pobiera się z powierzchni nie większej niż 4 ha.
Planowana powierzchnia gleb, które dzięki programowi mają zostać zregenerowane, to co najmniej 250 tys. ha.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś