Fundusz poprawia wiceministra. Zamieszanie z wapnowaniem
Nie - jak podał wiceminister rolnictwa - ODR-y, a wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej przy współpracy z okręgowymi stacjami chemiczno-rolniczymi mają realizować program wapnowania gleb. Wkrótce powinien być znany termin naboru wniosków o wsparcie.
Na wszelkie informacje dotyczące tego programu pomocowego rolnicy wyczekują z uwagą. Piorunem więc rozniosła się wieść, że "Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie" (przewidziany na lata 2019-2023) będą realizować bezpośrednio ośrodki doradztwa rolniczego.
Pieniądze na wapnowanie? Nie ma się co łudzić
Zapowiedział to 15 maja podczas posiedzenia sejmowej komisji Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa. Wskazał też datę 3 czerwca jako początek naboru wniosków. Teraz prostuje to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
- Nabór jest skierowany do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW), które - przy współpracy z okręgowymi stacjami rolniczo-chemicznymi - udostępnione środki z NFOŚiGW przekazywać będą na działania dotyczące regeneracji środowiskowej gleb zakwaszonych poprzez ich wapnowanie - informuje Sławomir Kmiecik, dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW.
Dodaje, że nabór nie został jeszcze ogłoszony, bo trwają uzgodnienia w tej sprawie. - Kwestia terminu naboru będzie przedmiotem jednego z najbliższych posiedzeń Zarządu NFOŚiGW. Nabór ogłoszony zostanie zatem w najbliższym możliwym terminie, o czym będziemy informować - zapewnia Kmiecik.
Wapno również na wiosnę
Rolnicy będą mogli składać wnioski we właściwych okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych, gdzie każdy uzyska pomoc w ich wypełnieniu. Stacje będą je opiniować.
Ale też nie każdy gospodarz będzie mógł skorzystać z takiej dotacji. Jak podaje NFOŚiGW, beneficjentem końcowym programu są posiadacze użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha.
Samemu dofinansowaniu podlegać będzie regeneracja gleb o odczynie pH mniejszym lub równym 5,5. (badanie należy wykonać raz na 4 lata, a próbkę pobiera się z powierzchni nie większej niż 4 ha). Dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki ewidencyjnej będzie ponadto udzielone nie częściej niż raz na cztery lata.
Kwota dofinansowania wynosić będzie odpowiednio:
- do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) - dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych
- do 200 zł/t - dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha do 50 ha użytków rolnych
- do 100 zł/t - dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha do 75 ha użytków rolnych
Będą pieniądze na wapnowanie, a nawet dużo więcej
"W przypadku zakupu nawozu w ilości poniżej zapotrzebowania na CaO+MgO wskazanego w zaleceniach nawozowych, dofinansowanie zostanie naliczone proporcjonalnie do zawartości czystego składnika. Zakupiona ilość nawozu powyżej zapotrzebowania na CaO+MgO nie zostanie dofinansowana" - podaje NFOŚiGW.
Do kosztów kwalifikowanych zaliczać się będą koszty zakupu:
- wapna nawozowego odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U. Nr 183, poz. 1229)
- środka wapnującego, o którym mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów, z wyłączeniem kosztów transportu i rozsiewania
Jako okres kwalifikowalności kosztów wskazano przedział od 1 czerwca 2019 r. do 31 października 2023 r. Ważne jest umieszczenie na fakturze informacji o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego lub środków wapnujących oraz zawartość CaO lub CaO+MgO (szczegóły tutaj).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś