CNC z Japonii
W laboratorium badawczo-rozwojowym Agroplastu znajduje się również nowoczesne centrum tokarsko-frezarskie CNC. Sprzęt został sprowadzony z Japonii i umożliwia precyzyjną obróbkę metalu. – Ceramiczne rozpylacze polowe są produkowane metodą wtrysku, a dokładność ich wykonania zależy od precyzji form wtryskowych i rdzeni kształtujących szczeliny. Dlatego wyprodukowanie wysokiej jakości rozpylaczy i optymalizacja ich parametrów operacyjnych polega przede wszystkim na precyzyjnej obróbce geometrii form i rdzeni. Wykorzystanie w tym celu zaawansowanego technologicznie, pięcioosiowego centrum CNC pozwoli firmie na szybsze tworzenie rozpylaczy, spełniających najwyższe kryteria jakości – wyjaśnia Jarosław Bielecki.
Poszukując części z tworzyw sztucznych – zwłaszcza do opryskiwacza – warto odwiedzić sklep internetowy firmy Agroplast. Dlaczego? Ponieważ wyroby tej firmy eksportowane są już do kilkunastu krajów, co świadczy o ich wysokiej...
Inwestycję Agroplastu dopełnia zakup dodatkowej wtryskarki do ceramiki, na potrzeby prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. – Obecne zaplecze, jeśli chodzi o wtryskarki do ceramiki, jest wykorzystywane w 100% w procesie bieżącej produkcji. Do tej pory mieliśmy z tym problem, ponieważ za każdym razem, kiedy chcieliśmy zrobić próbne wtryski nowych modeli rozpylaczy, musieliśmy zatrzymywać produkcję. Zakup dodatkowej wtryskarki do ceramiki pozwoli nam na szybsze wdrażanie nowych produktów, bez uszczerbku na dynamice naszej produkcji bieżącej – dodaje właściciel firmy Agroplast.
Certyfikaty ENTAM
Części do opryskiwaczy marki Agroplast są sprzedawane do blisko 30 krajów na trzech kontynentach. – Chcemy, aby wszystkie nasze rozpylacze miały najwyższe certyfikaty jakości. Obecnie siedem modeli z naszej oferty ma międzynarodowy certyfikat jakości ENTAM. W 2017 r. zgłosiliśmy dwa kolejne modele do niemieckiego instytutu badawczego Julius Kühn-Institut. Przeszły one pozytywnie testy i zostały zatwierdzone na rynku niemieckim, a w najbliższym czasie zostaną wydane stosowne certyfikaty – wyjaśnia Marcin Łopąg.
W tym roku Agroplast złożył aplikację na przebadanie ośmiu kolejnych modeli przez Julius Kühn-Institut, w celu dopuszczenia ich do szerokiej sprzedaży na rynkach Europy Zachodniej. – Zwiększenie tempa wdrażania nowych i ulepszania starszych modeli rozpylaczy stało się możliwe dzięki stworzeniu nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego. To jedyne takie w Polsce i jedno z nielicznych na świecie laboratoriów poświęconych optymalizacji parametrów rozpylaczy polowych i sadowniczych. W efekcie zrealizowanej inwestycji firma Agroplast w ciągu najbliższych lat planuje uzyskać certyfikaty jakości dla wszystkich oferowanych modeli rozpylaczy ceramicznych – zaznacza właściciel firmy Agroplast.
Dynamiczny rozwój Agroplastu został zauważony poza granicami naszego kraju. Firma z miejscowości Sawin w województwie lubelskim bierze udział w warsztatach SPISE (Standardized Procedures for Sprayer Inspections in Europe), których celem jest standaryzacja procedur badania opryskiwaczy polowych w Europie.