Program walki z grypą ptaków. MRiRW przypomina najważniejsze ustalenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-05-2025,8:05 Aktualizacja: 07-05-2025,7:33
A A A

Liczba ognisk wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków wzrosła w Polsce do 85 i objęła już ponad 7 mln 700 tys. ptaków.

MRiRW przypomina hodowcom i producentom drobiu uzgodniony z branżą program walki z wirusem grypy ptaków w Polsce.

Wynegocjowane ustalenia obejmują m.in. wydłużenie czasu między wstawieniami drobiu do 14 dni, połączone z dodatkową, urzędową kontrolą dezynfekcji.

Obszar zagrożony w przypadku potwierdzenia ogniska został zwiększony o dodatkowe 5 km.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1

Grypa ptaków. W Polsce mamy 85 ognisk choroby

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu dwóch ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w Polsce. Wybuchły one w Wielkopolsce. Ognisko HPAI nr 84 zostało stwierdzone 30 kwietnia w gospodarstwie...

Lekarze weterynarii kontrolują zweryfikowane i podpisane przez lekarza prowadzącego stado plany bioasekuracji, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji epizootycznej na poziomie powiatu.

Przypadki stwierdzenia ogniska i wystąpienia niezgodności stanu faktycznego z planem bioasekuracji będą skutkować brakiem przyznania odszkodowania.

Wprowadzony został cotygodniowy monitoring w obszarach objętych ograniczeniami. Stan zdrowia ptaków i próbkobrania są realizowane we współpracy z lekarzem weterynarii prowadzącym stado i powiatowym lekarzem weterynarii.

Ma miejsce dostosowanie obsady/zagęszczenia obiektów przez narzucenie maksymalnej obsady, definiowanej przez PLW dla każdej fermy, w której w najbliższych tygodniach planowane jest zasiedlenie.

Obowiązuje zakaz wydawania odstępstw na zwiększenie obsady.

Fermy, na których wystąpiły ogniska obowiązuje minimalna przerwa w produkcji wynosząca 40 dni od dezynfekcji ostatecznej.

Rzekomy pomór drobiu, ND, Newcastle Disease, drób, Avian Paramyxovirus serotype 1, drób domowy, kury rzeźne

Dwa ogniska choroby ND i kolejne dziesiątki tysięcy drobiu do likwidacji

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu w Polsce kolejnych ognisk rzekomego pomoru drobiu (Newcastle disease; ND). Ogniska choroby ND nr 23 i 24 w 2025 r. zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych...

Dopuszczenie do produkcji następuje po kontroli PLW, weryfikacji badań czystościowych potwierdzających nieobecność wirusa HPAI i ND, zasiedlaniu zwierzętami wskaźnikowymi i utrzymywaniu przez 21 dni wyłącznie tych zwierząt.

W obszarach zagrożonych poszerzonych o 5 km istnieje obowiązek stworzenie przez zakłady harmonogramów i stref/obszarów działania/pracy konkretnych grup ludzi ekip do wyłapywania ptaków przy załadunku.

Hodowcy muszą ich wskazać w ramach elementu bioasekuracji. Obowiązuje zasada: "cały kurnik pełny – cały kurnik pusty".

Wyznaczeni pracownicy do poszczególnych ferm mają zakaz pracy, a nawet incydentalnego przemieszczania się do innych obiektów.

Hodowcy muszą posiadać wykaz personelu wraz z oświadczeniami o braku kontaktu z drobiem i dzikim ptactwem wolnożyjącym poza miejscem pracy oraz posiadać wiedzę o jego zakazie kontaktu ze zwłokami drobiu i dzikiego ptactwa wolnożyjącego przez 72 h przed przystąpieniem do pracy.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1

HPAI w Polsce. Wchodzą obowiązkowe przepisy bioasekuracji i obsady kurników

Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją 82. ogniska HPAI w Polsce. Wybuchło też 83. Ognisko 82 zostało potwierdzone 25 kwietnia w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 23 120 kur rzeźnych w miejscowości Stary Karolew...

Zakłady wylęgu drobiu muszą przesyłać harmonogram transportów jaj i piskląt jednodniowych z minimum 72-godzinnym wyprzedzeniem do PLW właściwego dla miejsca prowadzenia działalności oraz do PLW właściwego dla miejsca przeznaczenia.

PLW miejsca przeznaczenia wprowadza zakaz wstawienia piskląt, jeśli wynik kontroli bioasekuracji okaże się niezadowalający.

Obowiązuje zakaz organizowania wystaw, targów, pokazów i innych zgromadzeń ptaków na terenie województw, w których nie są wygaszone ogniska HPAI, w okresie obowiązywania restrykcji.

W planach bioasekuracji należy uwzględnić każdorazową dezynfekcję pojazdów dostarczających pasze/odbierających uppz przed wjazdem do gospodarstwa.

Mapę obrazującą ogniska HPAI u drobiu domowego oraz dzikiego ptactwa znajdziesz TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



 




 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2025

Hoduj z głową świnie:

-Warchlaki potrzebują dobrych warunków

-Mamki dla prosiąt. Kiedy, jak i dlaczego?

-Co drożdże wnoszą do dawki?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA