Hodowcy mają się czym pochwalić, a zaczynali od 4 krów
Hodowcy zaczęli produkcję mleka od stada liczącego 4 krowy. Wcześniej nie mieli do czynienia z hodowlą bydła, więc uczyli się jej krok po kroku.
Renata i Mieczysław Matysiakowie z Puszczykówca w woj. wielkopolskim posiadają stado bydła mlecznego, które liczy 230 krów oraz 250 jałówek. Jego wydajność mleczna w najnowszych wynikach PFHBiPM za 2020 rok wyniosła 12 133 kg mleka o zawartości tłuszczu i białka na poziomie 4,13 oraz 3,50 proc.
Produkcja mleka z bogatą historią
Produkcja mleka w gospodarstwie państwa Matysiaków ma bogatą historię. Hodowcy rozpoczęli, a w zasadzie wznowili ją, w 1997 roku.
- Zostaliśmy rzuceni na głęboką wodę. Gdy przeprowadziliśmy się do tego gospodarstwa byliśmy bardzo młodzi. To była dla nas nowość. Oboje nie mieliśmy nic wspólnego z praktycznym rolnictwem. Ja ukończyłam szkołę rolniczą i pracowałam w urzędzie gminy, a mąż był stolarzem. Wszystkiego uczyliśmy się więc na bieżąco - wspomina Renata Matysiak i dodaje:
Mleczna Gala po raz siódmy. Tym razem on-line
- To mąż chciał się zająć produkcją mleka, ponieważ w latach 70-tych ubiegłego wieku jego rodzice mieli stado mleczne.
Matysiakowie produkcję mleka zaczęli w 1997 roku od czterech krów. Trzy lata później podwoili stado.
Hodowcy w 2003 r. wybudowali oborę wolnostanowiskową na 65 sztuk, wyposażoną w halę udojową i rozpoczęli powiększanie stada.
W 2009 r. przerobili starą stodołę na kolejną oborę wolnostanowiskową na głębokiej ściółce i nieco ją rozbudowali tak, że obecnie jej długość wynosi 56 metrów. W 2019 r. zmodernizowali istniejący od 2003 r. obiekt, do którego wstawili dwa roboty udojowe.
Gospodarstwo rodzinne
Obecnie rolnicy prowadzą gospodarstwo wspólnie ze swoimi synami Pawłem oraz Piotrem.
Krowy otrzymują jeden bazowy TMR przez całą laktację przygotowany na wydajność 30 litrów mleka. W jego skład wchodzi kiszonka z kukurydzy, kiszonka z traw, młóto browarniane, wysłodki kiszone, alkalizowane i kiszone śrutowane ziarno kukurydzy, alkalizowana śruta zbożowa tj. śruta z jęczmienia, pszenżyta i żyta, dodatki mineralno-witaminowe oraz korektor białkowy.
Mleko jeszcze droższe. Cena rośnie wbrew trendom
Stado jest cały czas udoskonalane genetycznie. Rolnicy remontują je wyłącznie za pomocą własnego materiału hodowlanego. Krowy są w nim utrzymywane średnio przez trzy laktacje.
Hodowcy dużą uwagę przykładają do produkcji materiału hodowlanego. Nowonarodzone oseski są karmione siarą za pomocą butelki ze smoczkiem.
- W momencie odsadzenia cielęta co najmniej podwajają swoją masę urodzeniową - zapewnia Piotr Matysiak.
Nowoczesny jałownik
Od lipca ubiegłego roku hodowcy użytkują nowy jałownik. Zwierzęta wchodzą do tego obiektu w wieku 10 miesięcy i przebywają tam do zacielenia. Znajduje się w nim 115 legowisk. Budynek został wybudowany z własnych środków i według własnego pomysłu oraz projektu.
- W Polsce mało jest takich obiektów. Najbardziej popularny model odchowu jałówek to ściółkowy. My chcieliśmy to zrobić inaczej i przygotowaliśmy własny projekt. Wyposażyliśmy go w ruszta i kojce legowiskowe tzw. agrafki z matami gumowymi - mówi Piotr Matysiak.
Hodowca stawia na profilaktykę i jakość. Efekty są widoczne
Państwo Matysiakowie odchowują jałówki, które wprowadzają do stada, ale także oferują innym hodowcom. W tym roku do maja sprzedali 16 jałówek cielnych. Zakładają, że ich liczba do końca 2021 r. przekroczy 30 sztuk.
Alkalizowane ziarno zbóż i kukurydzy
W lipcu ubiegłego roku Matysiakowie zaczęli stosować w żywieniu krów mlecznych alkalizowane metodą biologiczno-chemiczną śrutowane ziarno zbóż, a w październiku, jako pierwsi w Polsce, tę metodę wykorzystali również do obróbki wilgotnego ziarna kukurydzy.
- Przy właściwym procesie alkalizacji pH pasz wynosi od 8,3 do 9,3. Dotyczy to zarówno wilgotnego ziarna kukurydzy przygotowywanego jesienią, jak i świeżych zbóż po żniwach lub tych przechowywanych, do których dodajemy wodę, aby uzyskać optymalną wilgotność - tłumaczy Rafał Lamperski z firmy Agro Trade, który wykonuje ten zabieg.
Więcej informacji o gospodarstwie Państwa Matysiaków znajdziesz w magazynie Hoduj z Głową Bydło nr 3/2021. ZAPRENUMERUJ
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)