Zabieg w terminie T3
W zabiegu T3 (faza kłoszenia) zabezpieczamy kłos przed porażeniem takimi chorobami jak: septorioza plew (Stagonospora nodorum), fuzarioza kłosów (Fusarium spp.), czerń zbóż (Cladosporium spp.).
Zabieg T3 najczęściej wykonywany jest w fazie wzrostu zbóż BBCH 51-59 czyli od początku kłoszenia, gdy szczyt kłosa wyłania się z pochwy i ukazuje się pierwszy kłosek do zakończenia kłoszenia, czyli do czasu, gdy wszystkie kłoski wydobywają się z pochwy i całkowicie widoczny jest kłos. Jeżeli nie wykonamy tego zabiegu możemy się spodziewać około 30 proc. obniżki plonowania oraz znacznego pogorszenia jego jakości.
Poparzenia zbóż przez RSM
Fungicydy ograniczające septoriozę plew stosuje się do końca kłoszenia. Najlepiej do tego celu użyć mieszanin substancji z grupy triazoli z karboksyamidami (np. epoksykonazol + boskalid, epoksykonazol + izopirazam) lub strobiluryn z triazolami (np. dimoksystrobina + epoksykonazol, fluoksastrobina + protiokonazol).
Niebezpieczną chorobą jest również fuzarioza kłosów. W praktyce w zwalczaniu fuzariozy najczęściej stosowane są fungicydy z grupy chemicznej triazoli (np. tebukonazol). Często też fungicydy zawierają kilka substancji. Oprócz triazoli są to: strobiluryny, tiofanat metylu. Bardzo dobre wyniki daje mieszanina triazoli z prochlorazem. Mieszanina ta wykazuje dużą skuteczność walki z fuzariozą i w porównaniu z innymi fungicydami przedłuża czas działania na grzyby o 5-7 dni.
Przy stosowaniu fungicydów, podobnie jak w przypadku herbicydów, czy insektycydów należy uwzględnić warunki pogodowe, a przede wszystkim zakres temperatury, w której działanie substancji aktywnych jest najefektywniejsze. Dzięki temu mamy gwarancję pełnej skuteczności działania danego preparatu.
Badania potwierdziły, że im niższa temperatura, tym wolniejsza skuteczność reakcji chemicznej i wolniejszy przebieg procesów fizjologicznych w komórce rośliny. Zbyt wysoka temperatura (powyżej 25°C) może powodować poparzenie pszenicy (fungicyd jest fitotoksyczny dla rośliny). Zakres temperatury 15-20°C jest optymalny do stosowania większości środków grzybobójczych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś