Wschodzi pszenica z siewów opóźnionych
Trwające od kilku dni ocieplenie spowodowało, że nad powierzchnię ziemi szpilkują pszenice, które były wysiane w II dekadzie października lub później.
Aura w tym roku jest naprawdę niesprzyjająca. Suchy wrzesień sprawił, że wielu rolników w całym kraju opóźniało siew, aby nie siać w skrajnie wysuszoną glebę. Jednak w październiku opady utrudniały lub uniemożliwiały siew.
Ozima, przewódka czy jara?
Do tego należy dołączyć siew ozimin po przedplonach późno schodzących z pola, takich jak np. buraki cukrowe. Wszystko to przypadło na bardzo wilgotny październik. A to nie koniec problemów.
W naszym gospodarstwie położonym w Łukowie (okolice Ciechanowa) opóźniony siew pszenicy ozimej wykonany był 17 października. Mieliśmy odrobinę szczęścia, bo pojawiło się kilka dni przerwy w opadach, które udało się wykorzystać na zbiór buraka cukrowego a tuż za nim przygotowanie pól oraz siew w technologii bezorkowej.
Dodatkowo udało się doprawić pola po koniczynie łąkowej, które we wrześniu na skutek suszy były praktycznie nie do zaorania.
Niestety, radość nie trwała długo, bo już następnego dnia przyszły kolejne zlewne deszcze, a co gorsza temperatura spadła na kilka tygodni, miejscami oscylując blisko zera.
W drugim tygodniu listopada było jeszcze gorzej pojawiły się mrozy i opady śniegu. Właśnie te drugie utworzyły na glebie rodzaj izolacji, chroniącej kiełkujące ziarniaki od przemrożenia. Kolejny tydzień przyniósł znaczącą poprawę aury.
Pogoda wyraźnie się poprawiła, średnia dobowa temperatura wzrosła nawet do 10 stopni C. Kilka dni wystarczyło, aby na polach zobaczyć cieszące oko zielone rzędy zbóż.
Prognozy pogody na najbliższe dni dają nadzieję, że zboża z siewów opóźnionych będą mogły dojść do fazy umożliwiającej im bezpieczne przezimowanie.
W naszym gospodarstwie po burakach cukrowych została wysiana pszenica odmiany Legenda, która dobrze radzi sobie w siewach opóźnionych. Norma wysiewu wynosiła 190 kg/ha.
Na stanowiskach po koniczynie została zasiana z kolei pszenica Toras i Julius. Ze względu na termin siewu i warunki glebowe (kategoria agronomiczna gleby ciężka) norma wysiewu była tam zwiększona do 210 kg/ha.