Test przezimowania zbóż na północnym wschodzie Polski
W ostatnich dniach temperatura znacznie poszybowała w górę z -20°C do +5°C. To najwyższa pora, aby sprawdzić jak mają się rośliny po srogiej zimie.
Pomimo nadejścia ocieplenia w dalszym ciągu gleba jest jeszcze zmarznięta, jedynie wierzchnia warstwa jest rozmarznięta, co umożliwia wykonanie testu przezimowania zbóż oraz pozostałych roślin ozimych, które przeszły prawdziwy test na skrajnie niekorzystne warunki.
Jak wykonać test przezimowania zbóż ozimych?
Na pierwszy rzut oka większość zbóż wygląda dobrze, dominuje zielony kolor. Jednak nie zawsze kolor świadczy o kondycji rośliny. Aby w pełni się przekonać czy rośliny przezimowały należy wykonać test przezimowania, który jest bardzo prosty i szybki oraz pozwala wstępnie zaplanować późniejsze kroki.
Cześć zbóż położonych w obniżeniach terenu prawdopodobnie wymoknie lub już wymokło, ponieważ stojąca woda w jesieni oraz aktualnie uniemożliwi im wzrost i rozwój.
W teście przezimowania zbóż wykonanym w naszym gospodarstwie położonym na terenie powiatu monieckiego pszenżyto ozime odmiany Dinaro oraz pszenica ozima odmiany Arkadia wykazały, że nawet tak niska temperatura, jaka panowała przez ostatnie tygodnie nie była im straszna. Oba gatunki charakteryzują się wysoką zimotrwałością, stąd taki wynik testu.
Ratunkiem okazała się także bardzo skromna okrywa śnieżna, która w pewien sposób wytworzyła ochronę najbardziej wrażliwych części roślin. Na pewno duży wpływ miała kondycja zbóż, które dzięki obfitym opadom dobrze się rozwinęły w jesieni.
Po wykonanym teście przezimowania warto powoli szykować się do wysiewu pierwszej dawki nawozów azotowych, które pobudzą rośliny i będą stymulowały ich wzrost. Obecnie wysiew pierwszej dawki nawozów azotowych na północnym wschodzie jest jeszcze ryzykowny, ponieważ pogoda może nadal spłatać figle. Wjazd na pole jest jeszcze możliwy, ponieważ pod kilkucentymetrową warstwą błota kryje się stabilna zmarzlina, która utrzyma ciężki sprzęt.
Miejmy nadzieję, że to już ostatni podryg zimy, która w tym roku dała się we znaki każdemu rolnikowi, między innymi w ostatnich tygodniach przynosząc wiele zamartwień o oziminy.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz