Siać czy czekać do wiosny?
Część rolników, którzy mają późne terminy dostaw buraków cukrowych czyli po 30 listopada zastanawia się: czy siać jeszcze pszenicę ozimą, czy odłożyć siew do wiosny i wysiać pszenicę jarą?
Mimo tak dużego opóźnienia terminu siewu w stosunku do optymalnego bardziej wskazany jest siew formy ozimej, o ile oczywiście warunki pogodowe na to pozwalają. Zwykle w takiej sytuacji uzyskuje się wyższe plony ziarna niż w przypadku formy jarej.
Jak posiejesz, tak zbierzesz
Potencjał plonowania pszenicy jarej jest o ok. 1/3 mniejszy niż formy ozimej, co wynika z krótszego okresu wegetacji. Nie może ona także korzystać z wody pozimowej i dlatego jest bardziej wrażliwa na wiosenne susze. Tych minusów nie rekompensuje wyższa niż w przypadku formy ozimej jakość ziarna.
Uprawiane przez część rolników przewódki to odmiany jare pszenicy, które odznaczają się pewną zimotrwałością, ale jest ona oczywiście mniejsza niż odmian ozimych.
Aby maksymalnie ograniczyć niekorzystny wpływ opóźnienia siewu należy do niego przystąpić natychmiast po zbiorze buraków cukrowych po uprzednim przeprowadzeniu uprawy przedsiewnej agregatem uprawowym.
Do siewu należy stosować wysokiej jakości i profesjonalnie zaprawiony materiał siewny. Ze względu późny termin normę wysiewu należy zwiększyć maksymalnie o 10-15 proc. w stosunku do terminu optymalnego. Wysiewanie większych ilości nie przynosi oczekiwanych efektów.
Firmy hodowlano-nasienne w charakterystyce oferowanych odmian podają informację, czy są one przydatne do siewów późnych.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz