Rekordowy długi okres wegetacyjny może wróżyć straty wiosną
Tegoroczne lato praktycznie przedłużyło się do końca października a nawet i początku listopada, gdyż temperatura powietrza osiągała 20 stop. C w ciągu dnia w cieniu. Również ciepłe noce pozwoliły wydłużyć okres wegetacyjny, który nawet w rejonie Podlasia trwał wyjątkowo długo.
Ciepła jesień niesie ze sobą wiele zagrożeń, ale i plusów. Wysoka temperatura umożliwiała wykonywanie wielu prac polowych przed czasem, jak chociażby zbiór kukurydzy na ziarno czy też przyspieszenie kampanii buraczanej. Niemalże do ostatnich dni października możliwe było wykonywanie jesiennej ochrony herbicydowej oraz fungicydowej.
Kondycja pszenicy w uprawie uproszczonej
Do zagrożeń występujących tej jesieni można zaliczyć pierwsze objawy chorób grzybowych zbóż oraz nalot szkodników, będących wektorami kolejnych chorób. Na szczęście albo też i nie było można stosować ochronę fungicydową za sprawą sprzyjającej temperatury. Niestety, taki zabieg niesie koszty. Jednak zwalczanie chorób w odpowiednim czasie gwarantuje wyższą skuteczność oraz stosowanie się do integrowanej ochrony roślin, za sprawą dawek dzielonych.
Długotrwałe fale ciepła umożliwiały bardzo intensywny wzrost i rozwój roślin ozimych. Bardzo dobrym przykładem jest rzepak ozimy, który w wielu przypadkach musiał być co najmniej dwa razy skracany a i tak rósł na potęgę. Również zboża ozime wysiane w terminie prezentują się bardzo dorodnie, być może nawet zbyt dorodnie.
Wiele pól ze zbożami wygląda jakby była już wiosna, ponieważ rośliny są bardzo mocno rozkrzewione, a liczba liści zdecydowanie odbiega od normy jaka powinna być jesienią. Najintensywniejszy wzrost widoczny jest w przypadku żyta ozimego, szczególnie hybrydowego, gdzie rośliny osiągnęły bardzo mocne rozkrzewienie oraz wysokość przekraczającą nawet 20 cm. Wysoki oraz gęsty łan roślin może zostać zniweczony przez pleśń śniegową.
Zazielenienia a susza. Są kolejne odstępstwa
W przypadku poplonów (międzyplonów) również widać korzystny wpływ jesiennej pogody. Za przykład mogą posłużyć mieszanki poplonowe wysiewane ze zbożami jarymi widoczne są wiechy oraz kłosy zbóż, aż szkoda niszczyć tak ładnie wyrośnięte poplony, które są o wiele lepsze niż zboża wysiewane na wiosnę. Wysokie rośliny niekiedy są także problemem w czasie orki, najczęściej przed orką rolnicy wykonują talerzowanie lub też nawet koszenie poplonów kosiarkami lub nawet sieczkarniami. Duża objętość roślin na pewno jest korzystna, jeżeli chodzi o zaopatrzenie gleby w materię organiczną.
Długo utrzymująca się wysoka temperatura to także dobry czas, aby jak najdłużej wykonywać wypas zwierząt. Wielu rolników decyduje się na wyjątkowo długi wypas, ponieważ posiada małe zapasy paszy. Jednak ostatnie dni przyniosły ochłodzenie oraz zmianę pogody, ponieważ temperatura spadła poniżej zera.
Dynamiczna pogoda w ostatnich latach to norma miejmy nadzieję, że tej zimy nie będzie ona za bardzo dokuczliwa, ponieważ tegoroczna susza dotkliwie dotknęła niemalże każdego rolnika.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś