Po co tak dużo wysiewać?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@agropolska.pl
20-09-2016,8:05 Aktualizacja: 20-09-2016,19:21
A A A

Część rolników, chyba z przyzwyczajenia, stosuje niczym nieuzasadnioną zbyt dużą normę wysiewu zbóż. Po co?

Wydaje im się, że jak wysieją więcej, to będzie lepiej, bo część na pewno wzejdzie, a to że generuje to dodatkowe koszty, to jakoś do nich nie przemawia. Poza tym nadmierne zagęszczenie roślin po wschodach wróży same kłopoty w dalszej części wegetacji i w efekcie niskie plony.

Optymalna norma wysiewu powinna być dokładnie taka, jaką zaleca hodowca danej odmiany, bo on przecież zna ją najlepiej. Problem pojawia się wtedy, gdy rolnik nie wie, jaką ma odmianę.

Aby prawidłowo określić ilość wysiewu należy znać trzy wartości:

  • zalecaną przez hodowcę obsadę roślin po wschodach/liczbę ziaren kiełkujących (szt./m2);
  • masę 1000 ziaren – mtz (g);
  • zdolność kiełkowania (proc.).

pszencia ozima, pole po siewie, Brodzica

Siew pszenicy ozimej w Brodzicy

Przyjęło się, że optymalny termin siewu pszenicy ozimej dla wschodniej ściany Polski, w tym Zamojszczyzny, przypada od 15 do 20 września. W swoim gospodarstwie siew pszenicy ozimej rozpocząłem 15 września. Pszenica ozima jest plastyczną uprawą,...

Bardzo precyzyjni agrotechnicy dodaliby jeszcze czystość materiału siewnego, która w połączeniu ze zdolnością kiełkowania decyduje o wartości użytkowej nasion. Zakładamy jednak, że materiał siewny jest czysty, bo wysiewanie innego nie ma przecież sensu.  

Zalecaną obsadę roślin po wschodach/liczbę ziaren kiełkujących można znaleźć w zaleceniach hodowcy.

Masę 1000 ziaren powinno się określić samemu, bo materiał siewny tej samej odmiany pochodzący z sąsiednich plantacji może się znacznie różnić. W tym celu należy odliczyć 500 ziarniaków, zważyć i pomnożyć przez 2. Oczywiście, aby wyniki były bardziej wiarygodne należałoby to zrobić kilka razy i wyliczyć średnią.

Jak ważna jest to cecha pokazują wyniki badań PDO w 2015 r. (za 2016 r. nie ma jeszcze opublikowanych tych danych) ze zbożami ozimymi:

  • jęczmień (wielorzędowy) – 42,4-55,4 g;
  • pszenica – 39,5-60,6 g;
  • pszenżyto – 38,0-56,7 g;
  • żyto – 27,8-49 g.

pszenica ozima, kłosy

Plonowanie odmian pszenicy ozimej w badaniach PDO 2016

RGT Kilimanjaro, Skagen, Hondia i Delawar – to najlepiej plonujące w tym roku jakościowe odmiany chlebowe (z klasy A) w badaniach PDO. Z odmian chlebowych (z klasy B) najlepiej wypadły: LG Jutta, Artist, Rotax, Medalistka, Belissa i Jantarka....

Na określanie zdolności kiełkowania zbóż w większości gospodarstw nie ma już czasu, bo zajmuje ono 7 dni, a terminy agrotechniczne  gonią. W tym celu na szklanej lub plastikowej podstawce trzeba ułożyć bibułę i zwilżyć ją wodą. Następnie układa się pęsetą po 10 ziarniaków w 10 rzędach i przykrywa zwilżoną bibułą. Po 7 dniach liczy się wszystkie prawidłowo skiełkowane ziarniki. Przez cały ten czas podłoże musi być lekko zwilżone. Podobnie jak przy określaniu masy 1000 ziaren, aby uzyskać wiarygodne wyniki nie można poprzestać na jednym pomiarze, tylko trzeba wykonać cztery powtórzenia i wyciągnąć z nich średnią.

Normę wysiewu określa ze wzoru:

Norma wysiewu (kg/ha) = zalecana przez hodowcę obsada roślin po wschodach (w szt./m2) x masa 1000 ziaren (g)/zdolność kiełkowania (proc.)

Przykład:

zalecana obsada pszenicy po wschodach – 300 szt./m2;

masa 1000 ziaren – 50 g;

zdolność kiełkowania – 98 proc.

Norma wysiewu = (300 x 50)/98 = 153 kg/ha

buraki, Sahryń, susza, Witold Ferens

Na Zamojszczyźnie wszyscy czekają na deszcz

Prognozy o nadejściu opadów cieszą rolników. Dotychczasowa bardzo słoneczna pogoda sprzyjała zbiorom soi i kukurydzy oraz młóceniu fasoli na polach, ale utrudnia przygotowanie stanowisk pod zboża ozime i zbiór...

Nie zgadam się, podobnie jak znany doradca agrotechniczny dr Władysław  Kościelniak, z zaleceniami pochodzącymi z przeszłości, które zalecały zwiększenie ilości wysiewu wraz z pogorszeniem jakości gleby. Na glebach lżejszych głównym czynnikiem ograniczającym wzrost zbóż jest niedobór wody i składników pokarmowych, a nadmierne zwiększanie obsady skutkuje zwiększoną konkurencją w łanie pomiędzy roślinami uprawnymi.

Zwiększenie ilości wysiewu ma moim zdaniem sens tylko w przypadku opóźnienia siewu (w terminie dopuszczalnym), ale i tak nie powinno być ono większe niż 50 kiełkujących ziarniaków/m2, co w naszym przykładzie (mtz – 50 g, zdolność kiełkowania – 98 proc.), oznacza 26 kg/ha.     

Przed siewem nie wolno zapomnieć o wykonaniu dla danej partii materiału siewnego próby kręconej zgodnie z instrukcją obsługi danego siewnika.

Poleć
Udostępnij