Ozima lepsza niż jara

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
27-10-2020,19:40 Aktualizacja: 27-10-2020,20:08
A A A

Część rolników zastanawia się czy siać jeszcze w listopadzie pszenicą ozimą, sięgać po odmiany przewódkowe czy też odłożyć siew na wiosnę? Najgorsze jest to trzecie rozwiązanie.

Uważam, że przy opóźnionych siewach należy stawiać przede wszystkim na formę ozimą pszenicy. Dowodzą tego wynikać doświadczeń PDO przeprowadzone w latach 2014-2017 z siewami późnymi (po 10 listopada). Część rolników nadmiernie zwiększa ilość wysiewu przy opóźnionych siewach. Tymczasem nie ma co przesadzać. Powinno się ją zwiększyć o ok. 15 proc. w stosunku do siewu w terminie optymalnym. Ważne jest, aby do siewu używać wysokiej jakości materiału siewnego.

Co to są przewódki? W przypadku pszenicy są to odmiany jare, które odznaczają się pewną odpornością na niskie temperatury i wykształcają ziarno zarówno przy siewie późnojesiennym, jak też wiosennym. W pierwszym przypadku plonują jednak zdecydowanie lepiej niż w drugim.

kłosy, pszenica, niebo, rośliny

Najlepsze jakościowe odmiany chlebowe pszenicy ozimej 2020

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych opublikował wyniki 65 proc. doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego z pszenicą ozimą. Plon wzorca na przeciętnym poziomie agrotechniki wyniósł 92,3 dt/ha, a na wysokim -...

Szkodliwie na przezimowanie przewódek pszenicy wpływa zbyt wczesny siew (przed I dekadą listopada). Rośliny przed nadejściem zimy nie powinny bowiem przekroczyć fazy szpilkowania, bo w późniejszych fazach są bardziej wrażliwe na mróz. Zaleca się, aby ilość wysiewu przewódek była o ok. 15 proc. większa niż w przypadku siewu wiosną.

Jeśli rolnik chce sprawdzić, która forma pszenicy lepiej sprawdza się w jego warunkach, powinien część pola obsiać odmianą ozimą, a część przewódką i wtedy obserwować efekty. Porównywanie różnych pól najczęściej jest mylące. Oczywiście siew należy wykonać w tym samym terminie.

Potencjał plonowania pszenicy jarej jest mniejszy niż ozimej. Jest także bardziej wrażliwa na suszę, na którą reaguje znacznym obniżeniem plonu ziarna. Trzeba jednak przyznać, że odznacza się ono lepszą jakością.

Zarówno odmiany ozime wysiewane późno, jak i odmiany przewódkowe narażone są wymarznięcia, a ryzyko to zależy przede wszystkim od przebiegu warunków pogodowych w okresie zimowym. Dlatego ryzyko uprawy przewódek jest większe we wschodniej niż zachodniej części kraju.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij