Objawy niedoboru magnezu na pszenicy
Na jednym z pól z pszenicą ozimą odmiany Arkadia w moim gospodarstwie w miejscowości Nowy Ludwików (powiat skierniewicki) zaobserwowałem znaczne zżółknięcie roślin. Są to najprawdopodobniej objawy silnego niedoboru magnezu.
Przyczyn takiego odbarwienia w okresie jesiennym może być wiele, począwszy od niedoboru składników pokarmowych przez zbyt niskie pH po choroby grzybowe. Dokładne przyjrzenie się roślinom pozwoli wyeliminować niektóre z przyczyn i pomóc w ratowaniu plantacji.
Odmiany z krajowej hodowli do wiosennych siewów
Plantacja została obsiana 27.09.2016 r. Norma wysiewu wyniosła 200 kg/ha. Przed siewem pod pszenicę rozsiana została Polifoska 6 w ilości 200 kg/ha, a przedplonem był łubin wąskolistny, tak więc niedobór makroelementów nie powinien występować na polu.
Najlepszą podstawę do określenia zasobności gleby w składniki pokarmowe stanowiłby wynik badania zasobności gleby w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Odczyn gleby jest lekko kwaśny, bo pH wynosi 6,0.
Na blaszce liściowej nie zaobserwowałem białego nalotu charakterystycznego dla mączniaka prawdziwego, który może być również źródłem chlorozy występującej na moich roślinach. Pszenica znajduje się teraz w fazie 2 liści. Zaobserwowane odbarwienie występuje tylko na starszym liściu, zaczyna się od końca blaszki, gdzie zabarwienie przechodzi w brązowe i stopniowo postępuje w stronę jej środka gdzie jest jaśniejsze.
Objawy, które ujawniły się na moim polu najbardziej pasują do niedoboru magnezu. Wpływa on na zawartość chlorofilu w liściach, która w tym przypadku jest ograniczona – żółte zabarwienie liści.
Większości gleb polski jest uboga w ten pierwiastek. Występujące w ostatnim czasie częste opady deszczu również mogły przyczynić się do wymycia magnezu w głębsze warstwy gleby, w których nie jest on dostępny dla tak młodych roślin przez nierozwinięty jeszcze dobrze system korzeniowy.
Niedobór magnezu może występować nawet gdy nie jest jeszcze widoczny na roślinach. Żółknięcie roślin na moim polu ukazuje bardzo duży niedobór tego składnika, który w dużym stopniu będzie miał na przyszłe plonowanie pszenicy.
Wiosną przed ruszeniem wegetacji planuję zastosować 100 kg kizerytu/ha, a później dwukrotnie oprysk dolistny siarczanem magnezu. Natomiast po zbiorze pszenicy trzeba będzie zastosować wapno magnezowe.