Jak dobrze zasiać pszenicę ozimą?
Siew jest jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych w technologii produkcji pszenicy ozimej. Wszystkie błędy popełniane podczas jego przeprowadzenia mają fatalne skutki w postaci obniżenia wielkości i jakości plonu ziarna.
Przede wszystkim należy dopilnować optymalnego terminu siewu, normy wysiewu i głębokości umieszczenia ziarna siewnego.
Termin siewu
Zgodnie z zaleceniami IUNG-PIB w Puławach optymalny termin siewu pszenicy ozimej przypada na:
- od 15 do 25 września w części północno-wschodniej i wschodniej;
- od 20 do 30 września w centralnej i południowo-wschodniej;
- od 20 września do 5 października w północno-zachodniej i zachodniej;
- od 25 września do 10 października na Dolnym Śląsku.
Nawożenie przedsiewne pod pszenicę ozimą
Ze względu na ocieplanie klimatu i coraz dłuższe jesienie część rolników świadomie opóźnia o ok. 7 dni siewy ozimin, aby ograniczyć nadmierny wzrost roślin przed zimą. Jednak w momencie siewu nieznany jest dalszy przebieg pogody i może okazać się, że akurat tego roku jesień będzie krótka i zimna.
Norma wysiewu
Najlepiej jest wysiewać dokładnie tyle, ile zaleca hodowca danej odmiany. Stosowanie nadmiernej ilości wysiewu przynosi więcej szkód niż pożytku. W badaniach PDO prowadzonych przez COBORU norma wysiewu odmian populacyjnych pszenicy ozimej wynosi 400 kiełkujących ziarniaków na 1 m2 na kompleksie pszennym bardzo dobrym, pszennym dobrym oraz żytnim bardzo dobrym, a na pozostałych - 450.
W przypadku odmian mieszańcowych jest to odpowiednio: 250 i 300 kiełkujących ziarniaków na 1 m2. W większości zaleceń firm hodowlanych ilość wysiewu jest mniejsza i wynosi 300-350. Normę wysiewu należy zwiększyć o 2-3 proc. w przypadku opóźnienia siewu.
Wyniki PDO pszenicy ozimej. Wybierz odpowiednią odmianę
Każdy rolnik powinien sam wyliczyć normę wysiewu na podstawie:
- rekomendowanej przez hodowcę ilości kiełkujących ziarniaków - obsady roślin po wschodach (szt. na 1m2) ;
- masy 1000 ziaren (g);
- zdolności kiełkowania (%).
Informacje o masie 1000 i zdolności kiełkowania znajdują się na etykiecie dołączonej do worka z kwalifikowanym materiałem siewu.
Norma wysiewu (kg/ha) = obsada roślin po wschodach (szt. na 1m2) x masa 1000 ziaren (g)/zdolność kiełkowania (proc.)
Przykład:
Hodowca zaleca, aby wysiewać 300 kiełkujących ziarniaków na 1 m2, masa 1000 ziaren wynosi 45 g, a zdolność kiełkowania 95 proc. Norma wysiewu równa się więc 142 kg na 1 ha (300 x 45/95).
Najlepsze jakościowe odmiany chlebowe pszenicy ozimej 2020
Głębokość siewu
Optymalna głębokość siewu pszenicy wynosi 2-3 cm. Trzeba dokładać starań, by ziarno siewne umieszczać na jednakowej głębokości na całym polu, na co wpływ ma przede wszystkim prawidłowo wykonana uprawa przedsiewna.
Siew zbyt płytki zwykle jest mniejszym błędem niż zbyt głęboki. Nadmierne zwiększanie głębokości siewu wydłuża wschody i ich nierównomierność. Osłabia także wzrost systemu korzeniowego roślin. Jednocześnie rośnie niebezpieczeństwo porażenia siewek przez choroby grzybowe.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz