Dynamiczna pogoda staje się faktem
Pierwszy tydzień kwietnia pokazał prawdziwe oblicze wiosny. Temperatura nawet na północnym wschodzie poszybowała mocno w górę sięgając nawet 20°C w cieniu.
Jeszcze kilka dni wcześniej w okresie świątecznym występowały obfite opady śniegu oraz deszczu, natomiast temperatura sięgała niewiele powyżej zera. W ciągu ostatniego tygodnia można było zaobserwować bardzo dużą amplitudę powietrza wynoszącą nawet 24 stopnie. To prawdziwy przeskok z zimowej aury wręcz w lato, w tym przypadku sprawdza się przysłowie "kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata" .
Odchwaszczanie zbóż jarych
Szybki wzrost temperatury pozwolił wreszcie na rozpoczęcie okresu wegetacyjnego, który w tym roku jest nieco opóźniony. Prawdopodobnie zasiewy roślin jarych przynajmniej na Podlasiu zostaną przesunięte około 2 tygodnie według zalecanych terminów.
Pomimo wysokiej temperatury za dnia w nocy w dalszym ciągu zdarzają się przygruntowe przymrozki.
Obecnie na terenie powiatu monieckiego rolnicy powoli rozpoczynają siew zbóż jarych oraz wysiew pierwszej dawki azotu. Zabiegi te nie wszędzie są możliwe, ponieważ w wielu miejscach, szczególnie na zwięźlejszych glebach, występuje wysoka wilgotność gleby, co uniemożliwia wjazd na pole. Przeważnie zasiewy wykonywane są na wzniesieniach oraz lżejszych glebach.
Ostatnie opady zarówno śniegu oraz deszczu mocno wzbogaciły glebę w wodę, przez co prace muszą poczekać co najmniej kilka dni. O ilości wody świadczą poziomy rzek, rowów melioracyjnych oraz wielkość zastoisk wodnych. Jak wiadomo optymalna wilgotność gleby pozwala dobrze wykonać prace polowe, ale także ma zasadniczy wpływ na wzrost i rozwój roślin.
Miejmy nadzieję, że słoneczna pogoda utrzyma się jak najdłużej, aby móc wykonać wszystkie niezbędne prace polowe, również te pozostałe z jesieni.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz