Deszcze nie pozwalają rozpocząć żniw na Zamojszczyźnie
Gdy w większości rejonów kraju żniwa trwają w najlepsze, to na południowym wschodzie nie można nawet ich rozpocząć, bo codziennie od ponad dwóch tygodni padają deszcze. Mało tego, część rolników nie zdążyła nawet zebrać rzepaku ozimego. Nie wiadomo jak dalej potoczy się sytuacja, bo prognozy nie przewidują w najbliższych dniach poprawy pogody.
W takiej sytuacji rolnicy obawiają się czy nie dojdzie do porastania ziarna. Lustrując ostatnio kilka plantacji pszenicy ozimej w Sahryniu stwierdziłem, że na razie takiego zjawiska jeszcze nie ma.
Skutki intensywnych opadów widoczne w błyskawicznym tempie
Wyniki obserwacji nie oznaczają, że w ziarniakach nie zachodzi już niewidoczne gołym okiem tzw. ukryte porastanie, które objawia się zwiększoną aktywnością enzymu alfa-amylazy, który odpowiada za rozkład zgromadzonej w bielmie skrobi. To można pośrednio stwierdzić na podstawie oceny liczby opadania, która mówi o aktywności enzymu.
W przypadku pszenicy konsumpcyjnej minimalna wartość tego wskaźnika wynosi 220 sekund. Obawiam się, że w tym roku część pszenicy na Zamojszczyźnie może nie uzyskać takiej wartości i w efekcie zostać przeklasyfikowana jako ziarno paszowe.
Zboża ozime są jednak bardziej podatne na porastanie niż jare. Także gatunki wykształcające ziarniaki nieoplewione są bardziej podatne na porastanie niż oplewione. Odmiany o kłosach ościstych porastają łatwiej niż o bezostnych. Trzeba także pamiętać o dużym zróżnicowaniu odporności poszczególnych odmian pszenicy na porastanie.
Jest także dobra informacja, jeśli chodzi o wielkość plonów. Na ocenianych plantacjach średnio w kłosie doliczyłem się 60 dobrze wykształconych ziarniaków. Zakładając masę 1000 ziaren na poziomie 45 g i obsadzie kłosów 500 sztuk na 1 m2, daje to 13,5 t/ha. Oczywiście nie wszystkie kłosy są tak dobrze wypełnione, ale i tak wróży to dobre plony. Oby tylko udało się je sprawnie zebrać.
Warto także podkreślić, że były to plantacje dobrze zaopatrzone w azot, w stanowisku po rzepaku i soi i uprawiane w technologii bezorkowej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś