Zmechanizowany zbiór dyni
W gospodarstwie Konrada Grzeszczyka z Mojsławic (powiat hrubieszowski) trwają właśnie zbiory dyni bezłupinowej. W tym roku w gospodarstwie zajmuje 7 ha.
Charakterystyczną cechą nasion dyni bezłupinowej jest brak w pełni wykształconej okrywy nasiennej. Rolnik uprawia dwie odmiany dyni bezłupinowej: Gleisdorfer Ölkürbis oraz Junona. Obie mają pokrój płożący.
Wystawa dyń z całego świata w Werbkowicach
Konrad Grzeszczyk uprawia dynię z siewu wprost do gruntu. Wysiew nasion nastąpił w pierwszej dekadzie maja w ilości 4 kg/ha. Rozstawa rzędów wyniosła 125-130 cm. Przewidywany plon nasion dyni na tę chwilę zbioru to ok. 1000 kg/ha. Plon dyni zależy przede wszystkim od warunków pogodowych podczas jej wegetacji.
Dynie to rośliny jednoroczne, pochodzące z kontynentu amerykańskiego. Są wrażliwe na przymrozki. Podczas wegetacji do prawidłowego wzrostu dynie potrzebują dużych ilości wody.
Plantacje dyni najlepiej jest zakładać na glebach o uregulowanych stosunkach powietrzno-wodnych. Najlepiej plonuje na glebach żyznych, przepuszczalnych, zasobnych w próchnicę i składniki pokarmowe, szybko nagrzewających się o pH 6,5-7,2.
Dynia wymaga nawożenia organicznego w postaci obornika w dawce 250-300 dt/ha oraz mineralnego w ilości 20-40 kg N/ha, 25-25 kg P2O5/ha oraz 60-80 kg K2O/ha.
W dyniach bezłupinowych najważniejsze są nasiona, które zawierają nawet do 30 proc. oleju o cennych właściwościach zdrowotnych. Tradycyjnie dynie uprawia się w Austrii, Czechach, Rosji, a teraz także w Polsce.
Festiwal dyń w Lesznowoli. Zobacz, bo warto
Kombajn z pola zbiera tylko nasiona, reszta owoców jest cennym nawozem. Podczas zbioru następuje rozdrobnienie całej dyni, oddzielnie miąższu od pestek dyni, które następnie są płukane wodą na ostatnim bębnie kombajnu.
W następnej kolejności odbywa się suszenie pestek dyni ciepłym powietrzem do wilgotności 8-10 proc. Jest to ostateczny już proces ich konserwacji.
Z roku na rok zainteresowanie uprawą dyni w Polsce rośnie, ponieważ warzywo to coraz chętniej kupowane jest przez konsumentów pod różnymi postaciami. Wielostronność zastosowania w przemyśle spożywczym pozwala na spożycie bezpośrednie oraz wykorzystanie jako dodatku w piekarnictwie, do ciast oraz jako surowiec do tłoczenia oleju. Jednocześnie ma także zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Może być także wykorzystywana jako pasza w formie świeżych owoców, kiszonki lub suszu.