Ziemie nieprodukcyjne trzeba wykorzystywać. KRIR wskazuje na biomasę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2022,11:10 Aktualizacja: 07-03-2022,11:32
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa z wnioskiem o przeznaczenie obszarów nieprodukcyjnych na biomasę.

W ramach nowego rozdania unijnych środków na rolnictwo po 2023 r. trzeba będzie realizować w określonych warunkach wyłączenia 4 proc. gruntów ornych z uprawy.

biomasa, spalanie biomasy, produkcja energii, oze, NFOŚiGW

W trosce o poprawę powietrza. Miliony na produkcję energii z biomasy

NFOŚiGW dofinansuje kwotą 25 mln zł projekty budowy instalacji OZE z zastosowaniem biomasy w Zambrowie (woj. podlaskie), Nowym Sączu (woj. małopolskie), Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie), Krośnie (woj. podkarpackie) i Dzierżoniowie (woj....

Zarząd KRIR chciałby, by rządzący wystąpili z wnioskiem do Komisji Europejskiej o umożliwienie przeznaczenia w ramach planowanej normy "DKR 9 - Minimalny udział 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie wykorzystywanych na obszary i obiekty nieprodukcyjne, włączając w to grunty ugorowane" - gruntów pod uprawę roślin przeznaczonych na biomasę.

"W obecnej sytuacji kryzysu energetycznego i grożącego zerwania łańcuchów dostaw bardzo ważne jest zapewnienie własnych źródeł energii, zwłaszcza odnawialnej. W takiej sytuacji korzystne byłoby zaliczenie, jako spełnienie ww. warunku, uprawy roślin z przeznaczeniem na produkcję biopaliw. Chodzi o takie rośliny, jak rzepak na olej przemysłowy, kukurydza, słonecznik i inne. Rośliny nie byłyby wykorzystywane jako żywność, a więc warunek nieprodukcyjności byłby spełniony" - argumentuje rolniczy samorząd.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.