Z Chin do Kryszyna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2020,6:55 Aktualizacja: 31-08-2020,17:33
A A A

Gospodarstwo rolne Anny i Mirosława Polak w Kryszynie (powiat tomaszowski) w województwie lubelskim wyróżnia się na tle pozostałych. W 2019 roku nabyło wysokiej jakości sortownik optyczny Taiho do sortowania nasion oraz innych materiałów sypkich.

Gospodarstwo zlokalizowane jest w rejonie, które stanowi prawdziwe zagłębie fasoli uprawianej na suche nasiona. Uprawa ta jest bardzo pracochłonna, a najbardziej przebieranie nasion. Do tej pory wykonywano czynność tę ręcznie, a wiadomo że rąk do pracy na wsi coraz mniej. Stąd wziął się pomysł, aby tę czynność zmechanizować poprzez zakup sortownika optycznego wykorzystywanego do potrzeb własnych oraz świadczenia usług.

kłosy, pszenica, niebo, rośliny

Najlepsze jakościowe odmiany chlebowe pszenicy ozimej 2020

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych opublikował wyniki 65 proc. doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego z pszenicą ozimą. Plon wzorca na przeciętnym poziomie agrotechniki wyniósł 92,3 dt/ha, a na wysokim -...

Sortownik Taiho przypłynął specjalnie na zamówienie od producenta w Chinach. Urządzenie jest w stanie przesortować nawet 35 dt nasion dowolnego koloru fasoli na godzinę. Wykorzystuje nawet bardzo niewielkie różnice w barwie nasion. Oczywiście oddziela też wszelkie zanieczyszczenia.

Wykonywano też sortowanie gryki, grochu, bobu, czarnuszki, słonecznika, herbaty, a nawet granulatu plastiku. Możliwości wykorzystania sortownika są w zasadzie nieograniczone. Nasiona mogą być dostarczane zarówno luzem, jak i w big bagach.

Gospodarstwo systematycznie się rozwija i poszukuje wciąż nowych kierunków produkcji. Kiedyś to była produkcja warzyw, w tym kalafiorów. Obecnie uprawia się pszenicę ozimą, buraki cukrowe, fasolę na suche nasiona oraz rzepak ozimy. Ze względu na bardzo duże koszty uprawy właściciele gospodarstwa ograniczają uprawę rzepaku ozimego. Zastanawiają się co zasiać zamiast tej rośliny. Podobny dylemat ma wielu rolników na Zamojszczyźnie.

Prowadzeniu produkcji roślinnej sprzyjają bardzo dobre warunki glebowe - wszystkie pola należą do I klasy bonitacyjnej.  Obecnie powierzchnia gospodarstwa wynosi 60 ha i systematycznie jest powiększana. Nie brakuje też następcy - będzie nim syn Marcin Polak. Następca od tego roku uruchomił skup fasoli i innych nasion sypkich.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.