Kolejna mokra jesień
Tegoroczna jesień obfituje w opady deszczu, a w ostatnich dniach nawet samego śniegu. Dzienne opady niekiedy wynoszą ponad 20 mm. Deszczowa pogoda zazwyczaj utrzymuje się na przełomie jesieni i zimy, jednak w tym roku roczna suma opadów zostanie znacznie przekroczona.
Przez opady wiele prac polowych nie może zostać wykonanych, jak chociażby wywóz nawozów naturalnych. Pomimo tego, iż w dalszym ciągu przepisy pozwalają na stosowanie nawozów naturalnych i organicznych (zgodnie z dyrektywą nawozy naturalne można stosować do końca listopada), warunki atmosferyczne na to nie pozwalają.
Wykopki buraczane trwają a pogoda nie pomaga
Niektórzy rolnicy pomimo bardzo wilgotnej gleby decydują się na wjazd na pole wraz z nawożeniem. Na wyżej położonych terenach, gdzie gleba jest lżejsza nie ma większego problemu. Natomiast na glebach cięższych, mniej przepuszczalnych, gdzie gleba akumuluje więcej wody, poruszanie się ciągnikiem zagregatowanym z rozrzutnikiem czy beczkowozem przynosi wiele problemów, często kończąc się ugrzęźnięciem maszyn.
Przejazdy po wilgotnej glebie pozostawiają koleiny, które zaliczamy do „chorób gleby”. Takie działanie powoduje zaburzenie profilu glebowego, a także uniemożliwia wykonania prawidłowo zabiegów uprawowych, jak chociażby orki a w późniejszym okresie zabiegów doprawiających.
Wjazd w pole w trudnych warunkach umożliwiają szersze opony, stosowanie podwójnych zestawów opon tak zwanych „bliźniaków”, jednak w bardzo mokrym roku nawet takie działania nie pomagają.
Nie tylko pole cierpi, ale także drogi dojazdowe do pól. Większość dróg prowadzących na pola to drogi polne bądź mniejsze drogi gminne. Ciężkie maszyny oraz opady deszczu powodują niszczenie dróg. Większa liczba przejazdów powoduje mieszanie się nawierzchni drogi (zazwyczaj nieutwardzonej) wraz z wodą pozostawiając ogromne koleiny wypełnione błotem i wodą.
Nadmiar wody utrudnia polowe prace
Tegoroczna mokra jesień utrudniła wysiewy zbóż oraz późniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Wiele pól pozostało bez jesiennej ochrony herbicydowej. Nierównomierne siewy to także nierówny wzrost i rozwój zbóż. Niektóre rośliny, te, które udało się wysiać w optymalnym terminie są prawidłowo rozwinięte oraz dobrze przygotowane do zimy. Rośliny później wysiane ledwo co zdążyły powschodzić.
Termin siewu jest ważnym elementem, który wpływa na plon roślin, jednak nie zawsze może być on przestrzegany, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz