Jak przezimowały uprawy? Jest ocena rzeczoznawców
Główny Urząd Statystyczny przekazał wstępną ocenę przezimowania upraw w 2022 r. Z przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich w lutym i marcu badań monolitowych i polowych wynika, że w tym roku uprawy przezimowały - podobnie jak w roku ubiegłym - praktycznie bez strat.
"Oceniając stan upraw w końcu zimy, można było stwierdzić, że są w dobrej kondycji. Pogłębiający się natomiast w marcu niedobór opadów deszczu przyczynił się do zmniejszenia zapasów wody w glebie, przez co potrzeby wodne roślin uprawnych w tamtym czasie nie były w pełni zaspokojone. Intensywne opady śniegu na początku kwietnia, a później deszczu poprawiły stan uwilgotnienia gleby i w pełni zabezpieczały potrzeby wodne roślin" - wskazuje GUS.
Inspekcja zaktualizowała dane. Sprawdź stan gleby w swojej okolicy
Lokalnie straty zimowe (uszkodzenia roślin) odnotowano w następujących województwach z powodu:
- wahań temperatury w województwach: lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, wielkopolskim i zachodniopomorskim
- wysuszających wiatrów w województwach: lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim i wielkopolskim
- pleśni śniegowej w województwach: mazowieckim i warmińsko-mazurskim
- występowania zastoisk wody w obniżeniach terenowych powodujących wymoknięcia roślin w województwach: świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim
- występowania pokrywy lodowej w województwie mazowieckim
- silnych mrozów w województwie lubuskim
- innych przyczyn (np. zwierzyna leśna) w województwach: lubelskim, lubuskim, małopolskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim
Burze piaskowe uderzyły w rolników. Duże straty na polach
Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS, w kraju do zaorania zakwalifikowano tylko ok. 0,1 proc. powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 0,1 proc. powierzchni rzepaku i rzepiku ozimego.
Jeśli chodzi o plantacje krzewów owocowych, na większości, w tym również w rejonach o wysokiej koncentracji upraw, nie odnotowano istotnych uszkodzeń mrozowych. Z uwagi na dość niskie temperatury powietrza pod koniec marca i w kwietniu, spowolnił rozwój pąków kwiatowych i liściowych na przeważającym obszarze kraju.
"Na negatywne warunki atmosferyczne lepiej niż w ubiegłych latach przygotowane zostały plantacje malin, gdyż producenci, uzyskując rekordowo wysokie ceny za owoce, byli w stanie dostatecznie zadbać o swoje nasadzenia m.in. okrywając je agrowłókniną. W przypadku upraw truskawek, szkody związane z przymrozkami na większości plantacji również były nieznaczne i dotyczyły niemal wyłącznie nasadzeń nieosłoniętych. Większy problem dla tego gatunku stanowi natomiast brak dostatecznej wilgotności w glebie" - podał GUS.
Z uwagi na brak dostatecznej wilgoci w glebie, siew warzyw gruntowych w niektórych regionach kraju nieznacznie opóźnił się, jednak większość niezbędnych zabiegów agrotechnicznych wykonywanych przed siewem, została przeprowadzona terminowo.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz