Zwiedzanie przechowalni w maseczkach
Jak co roku studenci kierunku rolnictwo (studia niestacjonarne) Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW w ramach z zajęć z Przechowywania produktów rolnictwa 4 grudnia 2020 r. odwiedzili Rolniczy Zakład Doświadczalny w Żelaznej. Ze względu na pandemię wszyscy musieli przestrzegać zasad pełnego reżimu sanitarnego.
Funkcjonowanie RZD przedstawił studentom zastępca dyrektora mgr inż. Michał Topolski, który jest absolwentem WRiB. Podczas pobytu w Żelaznej zwiedzano dwie przechowalnie ziemniaka i zapoznano się z praktycznymi problemami przechowywania bulw. W tym roku jednym z nich jest wycofanie z rynku chloroprofamu - podstawowej substancji czynnej regulatorów wzrostu używanych do zapobiegania kiełkowaniu bulw w przechowalniach.
Plony odmian skrobiowych wczesnych i średnio wczesnych ziemniaka 2020
Jeden z dwu produktów, które obecnie są dostępne na rynku, zawiera ekstrakt olejowy z mięty zielonej. Jest jednak droższy i bardziej wymagający w stosowaniu niż z chloroprofam. Po wejściu do przechowalni czuć było silny miętowy zapach.
Drugim problemem, z którym musieli się zmierzyć producenci ziemniaka w tym sezonie, to niesprzyjająca pogoda podczas zbioru. Ze względu na tegoroczne intensywne jesienne opady części ziemniaków w RZD nie udało się jeszcze zebrać. Ostatnia poprawa pogody daje jednak szansę na dokończenie zbiorów.
RZD Żelazna od wielu lat należy do czołówki producentów ziemniaka chipsowego w kraju, którego produkcja jest najtrudniejsza ze wszystkich kierunków uprawy ziemniaka. W tym roku uprawiano go na powierzchni 350 ha. Średni plon handlowy wyniósł ok. 32 t z 1 ha, ale nie wielkość plonu jest najważniejsza ale jakość bulw. Te, które nie spełnią wyśrubowanych wymagań przetwórcy, trafią do przerobu na skrobię.
W gospodarstwie uprawia się 10 odmian ziemniaka o zróżnicowanej wczesności. W zależności od odmiany odstawa surowca odbywa się prosto z pola, po krótkotrwałym lub długotrwałym przechowywaniu. Ostatnie ziemniaki opuszczają przechowalnie w czerwcu, a nawet pod koniec I dekady lipca następnego roku. Oznacza to, że część bulw przebywa w przechowalni znacznie dłużej niż na polu, co wymaga olbrzymiej troski o nie podczas składowania.
Plonowanie odmian jadalnych średnio wczesnych ziemniaka 2020
Na bieżąco są monitorowane warunki w przechowalni (wilgotność względna powietrza, temperatura) oraz systematycznie badana jest jakość bulw. W razie potrzeby podejmuje się odpowiednie działania zaradcze.
Z bulwami obchodzi się dosłownie ostrożniej niż z jajkiem, bo do minimum ogranicza się ryzyko ich uszkodzeń podczas zbioru, transportu z pola do przechowalni oraz załadunku. Przed odstawą bulwy są myte i delikatnie ładowane na dwa własne samochody ciężarowe.
W RZD, oprócz uprawy ziemniaków, prowadzi się produkcję nasienną zbóż ozimych, a także uprawia się rzepak ozimy, kukurydzę na ziarno i warzywa (m.in. marchew, fasolę szparagową i brokuły). Uprawa fasoli szparagowej i brokułów po wczesnych ziemniakach pozwala uzyskiwać dwa plony w jednym roku.
Podczas pobytu w Żelaznej studenci mieli wiele pytań praktycznych, a uzyskane informacje pozwolą im zapewne na udoskonalenie prowadzenia własnych gospodarstw rolnych.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz