Obecnie warunki wilgotnościowe gleby znacznie się poprawiły, buraki zwierają międzyrzędzia, wykorzystajmy to w walce z wtórnym zachwaszczeniem.
Zwalczanie chwastów w uprawie buraków cukrowych jest jednym z najważniejszych zadań, na które należy zwracać szczególną uwagę.
Mała ilość opadów przed i po siewach w niektórych rejonach kraju, przyczyniła się do nierównomiernych wschodów i często zmniejszonej obsady. Ponadto występujący w tym okresie niedobór wilgoci w glebie, powodował stosunkowo słabe działanie środków doglebowych. Konsekwencją takiej sytuacji może być pojawienie się w późniejszym terminie wtórnego zachwaszczenia – przypomina Suedzucker Polska.
W tym roku na wielu plantacjach buraka cukrowego kłopotem są piętrowe wschody i bardzo duże zróżnicowanie zaawansowania wzrostu i rozwoju roślin. Rolnicy zastanawiają się co może być ich powodem. Będąc w ostatnich dniach na Zamojszczyźnie...
Burak cukrowy ma bardzo słabą zdolność do konkurowania o wodę i światło z chwastami. Jeśli nie zniszczone chwasty zdążą wyrosnąć ponad rozetę liściową buraków, mocno je zacienią ograniczając prawidłową fotosyntezę, a tym samym zmniejszą potencjał plonotwórczy oraz gromadzenie cukru w korzeniach - zaznacza koncern.
Z drugiej strony chwasty hamują rozwój korzeni buraka, konkurując o wodę i składniki pokarmowe, co przekłada się zarówno na wielkość, jak i na jakość plonu. Są także żywicielami chorób i szkodników, utrudniają zbiór zwiększając straty, są przyczyną strat podczas przechowywania buraków - dodaje.
Obecnie warunki wilgotnościowe gleby znacznie się poprawiły, buraki zwierają międzyrzędzia, wykorzystajmy to w walce z wtórnym zachwaszczeniem - poleca Suedzucker Polska. W ostatnim zabiegu herbicydowym należy zastosować środki zawierające substancje czynne o działaniu doglebowym takie jak: chlorydazon, metamitron, lenacyl, etofumesat z dodatkiem adiuwanta.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz