Przykryj buraki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
16-11-2020,8:05 Aktualizacja: 19-11-2020,7:30
A A A

Pryzmy buraka cukrowego powinny zostać już okryte agrowłókniną, która chroni korzenie nie tylko przed niskimi temperaturami, ale także opadami deszczu i śniegu. Ważne jest, aby okrycie przeprowadzić bardzo starannie.

Okrycie należy wykonać, gdy temperatura powietrza obniży się poniżej 10°C. Agrowłóknina zabezpiecza korzenie przed ujemną temperaturą sięgającą -5°C. Oczywiście, gdyby przyszło ocieplenie i temperatura wzrosłaby powyżej 10°C, pryzmę należy odkryć, aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu temperatury w wyniku zwiększonego oddychania korzeni i intensywniejszego wydzielania ciepła.

Cukrownia Webkowice, silosy, pole

Ceny skupu buraków w Krajowej Spółce Cukrowej w kampanii 2021/2022!

W dniu 12 listopada 2020 r. Zarząd Polskiego Cukru i Rada ZPBC przy KSC S.A. uzgodnili założenia do umowy kontraktacji buraków cukrowych na dostawy w kampanii cukrowniczej w roku gospodarczym 2021/2022. Obejmują one: cenę buraków...

Najczęściej agrowłókninę układa się wzdłuż pryzmy, co jest znacznie wygodniejszym sposobem niż w poprzek. Ważne jest, aby okrycie szczelnie przylegało do pryzmy i było skutecznie zabezpieczone przed podrywaniem przez wiatr. Do obciążenia agrowłókniny powinno używać się starych opon, belek, kostek słomy itp. Stosowanie do tego celu korzeni buraków w oczywisty sposób obniża plon.

Stan okrycia należy na bieżąco monitorować, szczególnie po silnych wiatrach. Wszelkie odsłonięcia pryzmy należy natychmiast usuwać. Podobnie na bieżąco trzeba naprawiać wszystkie uszkodzenia agrowłókniny.

Nie powinno się okrywać pryzmy bezpośrednio po opadach deszczu, śniegu czy też przymrozkach. Także w przypadku silnie zanieczyszczonych glebą korzeni okrywanie nie jest celowe.

Wszystkie błędy popełniane podczas przechowywania surowca skutkują nie tylko zmniejszeniem masy korzeni, ale i ich jakości technologicznej (m.in. następuje ubytek cukru), co w efekcie obniża plon cukru. Jest to szczególnie ważne w tym sezonie, gdy polaryzacja jest wyjątkowo niska.

Pryzmę powinno się odkrywać bezpośrednio przed odbiorem surowca przez cukrownię. Wcześniejsze zdjęcie agrowłókniny może skutkować w zależności od przebiegu warunków pogodowych zamoczeniem lub przemarznięciem surowca.

Po ostrożnym zdjęciu z pryzmy agrowłókninę należy oczyścić z zanieczyszczeń i ułożyć w przewiewnym pomieszczeniu zabezpieczoną przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, na które jest wrażliwa. Ostrożnie użytkowana może służyć przez kilka lat.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij