Mszyce atakują buraki na Zamojszczyźnie
Po deformacjach roślin związanych ze stosowaniem herbicydów zawierających etofumesat, plantatorzy buraka cukrowego na Zamojszczyźnie muszą zmierzyć się z mszycami.
Mszyce zasiedlają przede wszystkim liście środkowe, które ulegają deformacji. Szkodnik skupia się na dolnej części. Cechą charakterystyczną jest obecność lepkiej spadzi i błyszczących liści.
Bor na plon
Mszyce powodują szkody bezpośrednie i pośrednie. Pośrednie to obniżka plonu korzeni i cukru wynikające z wysysania soków z liści i zahamowania wzrostu roślin. Natomiast pośrednie wynikają z faktu, że mszyce są wektorami (przenosicielami) wirusów wywołujących choroby wirusowe (żółtaczkę buraka).
Próg szkodliwości to co najmniej 15 proc. zasiedlonych roślin lub 15 mszyc nieuskrzydlonych/roślinę.
Lista insektycydów, które można stosować do zwalczania mszyc w uprawie buraka cukrowego jest bardzo krótka. Zarejestrowany jest Decis Mega 50 EW (substancja czynna deltametryna). Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,2 /ha, a zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania 0,1-0,2 l/ha. Preparat należy stosować z chwilą zasiedlenia roślin przez uskrzydlone mszyce, przed pojawieniem się kolonii. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym - 1. Środek działa najskuteczniej w temperaturze poniżej 20°C.
Pod koniec maja minister rolnictwa wydał na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego zezwolenie na stosowanie w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania mszyc środka Mospilan 20 SP (substancja czynna acetamipryd). Zezwolenie obowiązuje od 31 maja do 15 sierpnia 2021 r. Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,2 kg/ha. Środek należy stosować w momencie pojawienia się pierwszych szkodników, od fazy gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nie rozwiniętych liści do fazy gdy liście zakrywają 90 proc. powierzchni gleby (BBCH 11-39). Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
Wcześniej, bo w połowie kwietnia minister rolnictwa zezwolił na stosowanie w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania mszyc środka Closer (substancja czynna sulfoksaflor). Zezwolenie obowiązuje od 19 kwietnia do 16 sierpnia 2021 r. Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,2 l/ha. Środek należy stosować od fazy rozwinięcia pierwszej pary liści właściwych do fazy dojrzałości technologicznej korzenia (BBCH 12-49). Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz