Od 8 stycznia do 6 maja 2020 r. będzie obowiązywało czasowe zezwolenie na wprowadzenie do obrotu zaprawy Montur Forte 230 FS firmy Bayer oraz Cruiser SB 600 FS firmy Syngenta Crop Protection.
W odpowiedzi na nasze zapytanie dotyczące ustanowienia derogacji dla zapraw neonikotynoidowych przeznaczonych do zaprawiania nasion buraka cukrowego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że 15 listopada minister rolnictwa zezwolił na czasowe wprowadzenie do obrotu dwóch zapraw.
Jan K. Ardanowski, minister rolnictwa zezwolił na wprowadzenie do obrotu (od 8 stycznia 2020 r. do 6 maja 2020 r.) zaprawy Montur Forte 230 FS firmy Bayer oraz Cruiser SB 600 FS firmy Syngenta Crop Protection, w celu zwalczania szarka komośnika oraz rolnic. Zezwolenie wydano na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.
Pozostałe na polu po burakach cukrowych liście są ważnym źródłem składników pokarmowych: makro- i mikroelementów oraz bezcennej materii organicznej. Z badań własnych wynika, że w 1 kg suchej masy liści znajduje się 31,4 g azotu...
Nakazuje ono stosowanie obydwu środków wyłącznie przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania, zgodnie z systemem ESTA. Zaprawę Cruiser SB 600 FS w dawce maks. 25 ml/jednostkę siewną razem z zaprawą Force 20 CS (30 ml/jednostkę siewną). Natomiast Montur Forte 230 FS w dawce 100 ml/jednostkę siewną.
W Polsce certyfikat umożliwiający zaprawianie buraka cukrowego w systemie ESTA posiada Poznańska Hodowla Roślin oraz Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, ale w praktyce tylko ta druga się tym zajmuje.
Zezwolenie umożliwia wprowadzenie do obrotu i zastosowanie 7,2 tys. l zaprawy Montur Forte 230 FS oraz 1,8 tys. l zaprawy Cruiser SB 600 FS. Zaprawione nasiona będzie można wysiać na areale 120 tys. ha. Dla każdej z zapraw przeznaczono po 60 tys. ha.
Rafał Strachota, dyrektor biura KZPBC uważa jednak, że będzie trudno wykorzystać przyznany limit, ze względu na ograniczone możliwości zaprawiania buraka cukrowego w Polsce w systemie ESTA. Potwierdza to zresztą doświadczenie z wiosny tego roku, kiedy również obowiązywało czasowe zezwolenie. - Zaprawione neonikotynoidami nasiona buraka cukrowego udało się wysiać na powierzchni 72 tysięcy hektarów, czyli na około jednej trzeciej areału uprawy buraka cukrowego - mówi dyrektor Strachota.
Po 6 maja niewykorzystane, a zaprawione wspomnianymi preparatami nasiona buraka cukrowego, jak i same preparaty będą musiały być „wyprowadzone z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub unieszkodliwione z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin lub w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach” - czytamy w zezwoleniu.
Jak podał portal liz.pl zakaz stosowania w Unii Europejskiej zapraw neonikotynoidowych spowodował, że w wielu rejonach Europy Zachodniej buraki cukrowe już w wczesnych fazach rozwojowych są narażone na porażenie żółtaczką wirusową,...
KZPBC został zobowiązany do:
-
poinformowania - w ciągu 7 dni od wprowadzeniu na terytorium RP tych preparatów - Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o tym, że zostały wprowadzone, w jakiej ilości oraz gdzie będą składowane.
-
wskazania GIORiN podmiotów, które zaprawią nasiona buraka cukrowego w systemie ESTA, minimum 3 dni przed planowaną datą rozpoczęcia procesu zaprawiania.
Poza tym, do 31 grudnia 2020 r. KZPBC musi przedstawić sprawozdanie, które będzie zawierało informacje dotyczące:
-
ilości wprowadzonego na terytorium RP środka ochrony roślin Montur Forte 230 FS oraz Cruiser SB 600 FS.
-
podmiotów, które zaprawiały nasiona z podaniem ilości zakupionych przez nie środków, ilości zaprawionych nasion buraka cukrowego oraz sprzedanych nasion.
-
sposobu postępowania z niewykorzystanym do zaprawiania nasion środkiem lub z niewykorzystanymi, ale zaprawionymi nasionami buraka cukrowego.
-
skuteczności każdego ze środków.
-
zaobserwowanych negatywnych skutków stosowania tych zapraw dla zdrowia człowieka, zwierząt lub dla środowiska.