KSC przerobi rekordową ilość buraków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-09-2021,8:00 Aktualizacja: 24-09-2021,11:59
A A A

W sezonie 2021/2022 w 7 cukrowniach Krajowej Spółki Cukrowej przetworzonych zostanie 6,4 mln ton buraków cukrowych i prawdopodobnie będzie pobity dotychczasowy rekord produkcji 909 tys. ton cukru - poinformował Szymon Smajdor, rzecznik spółki.

Rozpoczęcie kampanii w poszczególnych zakładach zaplanowano z uwzględnieniem aktualnych prognoz plonu, w celu uzyskania jak najlepszych wyników zarówno polowych, jak i podczas produkcji.

kampania cukrownicza KSC, burak cukrowy, krzysztof kowa, jan krzysztof ardanowski, cukrownia Nakło

KSC rozpoczęła kampanię cukrowniczą. Rekord produkcji zostanie pobity?

Szacunki wskazują na możliwy wzrost produkcji cukru rok do roku w skali kraju o 100 tysięcy ton - powiedział w Nakle nad Notecią Krzysztof Kowa, prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Rok temu KSC wyprodukowała 820 tysięcy ton. W...

Cukrownie rozpoczną przerób buraków pomiędzy 8 września a 2 października. Jako pierwsza krojenie rozpoczęła Cukrownia Kruszwica. 15 września przerób rozpoczęły Cukrownia Dobrzelin oraz Cukrownia Kluczewo, natomiast 18 września Cukrownia Nakło. Cukrownia Krasnystaw rozpocznie krojenie 25 września, a Cukrownia Malbork 28 września. Ostatnia (2 października) do pozostałych dołączy Cukrownia Werbkowice.

Po zakończonej kampanii, w trzech zakładach (Kruszwica, Nakło, Werbkowice) będzie kontynuowana tzw. kampania sokowa - produkcja cukru z soku gęstego.

Ten rok był trudny dla uprawy buraka cukrowego. Późne i wydłużone siewy, trudności w zwalczaniu szkodników i kontroli zachwaszczenia czy wreszcie - w zależności od regionu - niedobór lub nadmiar opadów spowodowały, że jest bardzo duże zróżnicowanie plonów i jakości surowca. Według Krzysztofa Nykiela, prezesa Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego plony buraków powinny być lepsze niż w roku ubiegłym, ale wyniki będą odbiegać od rekordowych, uzyskiwanych kilka lat temu.

burak, liście, uszkodzenia

Błyszczka jarzynówka żeruje na buraku

Koniec lipca i początek sierpnia przyniósł na niektórych plantacjach buraka cukrowego zwiększone żerowanie gąsienic błyszczki jarzynówki. Szkodnik rozpoczyna żerowanie od brzegów plantacji. Należy go szukać pod liśćmi...

KSC sfinansowała w tym roku szereg projektów modernizacyjnych i prorozwojowych o wartości ponad 200 mln zł. Największe z nich to: modernizacja stacji pras wysłodkowych w Cukrowni Dobrzelin, budowa zbiornika do magazynowania melasu o pojemności 8.000 m3 w Cukrowni Kluczewo, modernizacja linii mycia buraków w Cukrowni Kruszwica, modernizacja stacji ekstrakcji oraz modernizacja stacji pras wysłodkowych w Cukrowni Malbork, budowa suchego rozładunku buraków oraz modernizacja linii oceny surowca - robotyzacja linii analitycznej oraz montaż linii analizy melasotworów w Cukrowni Nakło oraz zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Inwestycje w rozwój spółki pozwalają na zwiększanie kontraktacji buraka cukrowego u rolników, co poprawia dochodowość produkcji rolnej w Polsce. KSC skupuje buraki od ponad 13 tys. plantatorów. Cena skupu buraków wzrosła z 26,29 do 28 euro za tonę przy polaryzacji 16 proc. w tej kampanii oraz do 30 euro w przyszłym roku.

W sezonie 2020/2021 KSC wyprodukowała 820 tys. ton cukru, przerabiając 6,2 mln ton buraków cukrowych. Polaryzacja (zawartość cukru w buraku) była na poziomie 15 proc. Spółka jest największym producentem cukru w Polsce, jej udział w rynku stanowi ok. 40 proc. Jest też jednym z największych w UE.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij