Doktorat z krzemu w buraku
Od 2010 roku w Sahryniu na Zamojszczyźnie w gospodarstwie Witolda Ferensa prowadzone są badania z aplikacją dolistną krzemu. Ten rok był wyjątkowy. Po raz pierwszy na podstawie wyników uzyskanych w Sahryniu uzyskano stopień doktora nauk rolniczych. Wcześniejsze rezultaty badań z tej lokalizacji były podstawą do nadania mi stopnia doktora habilitowanego.
Mgr inż. Alicja Siuda pod moim kierunkiem przygotowała rozprawę doktorską pt. "Wpływ aplikacji dolistnej krzemu na plon i jakość technologiczną korzeni buraka cukrowego". To pierwsza w kraju rozprawa doktorska dotycząca stosowania dolistnego produktów zawierających krzem w uprawie buraka cukrowego. W dniu 3 listopada 2022 r. Rada Dyscypliny Rolnictwo i Ogrodnictwo SGGW w Warszawie nadała tytuł doktora nauk rolniczych w dziedzinie nauki rolnicze, w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo mgr inż. Alicji Siudzie. Rozprawa otrzymała także wyróżnienie za szczególnie wysoki poziom naukowy. Ma także duże znaczenie aplikacyjne.
Jakie dopłaty do buraków i jakie ceny?
Dr inż. Alicja Siuda w latach 2017-2019 w Sahryniu oceniała wpływ jednokrotnej aplikacji dolistnej różnych form krzemu stosowanych w zróżnicowanych terminach. Stwierdziła, że dobór produktów dolistnych zawierających różne formy krzemu ma istotny wpływ na plon biologiczny cukru (iloczyn plonu korzeni i zawartości cukru w nich) i plon technologiczny cukru (plon biologiczny cukru pomniejszony o straty cukru powodowane przez składniki melasotwórcze).
Największy plon biologiczny cukru pozwalała uzyskać aplikacja dolistna krzemianu potasu a plon technologiczny cukru krzemianu potasu oraz stabilizowanego choliną kwasu ortokrzemowego. Dobór produktów dolistnych zawierających różne formy krzemu miał także istotny wpływ na jakość technologiczną korzeni buraka cukrowego. Najkorzystniej na zawartość cukru w korzeniach buraka cukrowego wpływała aplikacja dolistna stabilizowanego choliną kwasu ortokrzemowego.
Natomiast termin aplikacji dolistnej produktów z różnymi formami krzemu nie miał istotnego wpływu na plon biologiczny cukru i plon technologiczny cukru. To ważna informacja dla plantatorów buraka cukrowego, bo oznacza, że takie produkty można stosować z bardzo dobrym skutkiem w dość szerokim oknie czasowym. Często ze względu na niekorzystny przebieg pogody nie można bowiem dotrzymać sztywnych terminów.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz