Chwościk po raz drugi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
31-07-2018,8:55 Aktualizacja: 03-08-2018,7:46
A A A

Rolnicy zajęci żniwami nie mogą zapomnieć o ochronie buraka cukrowego. Na południowym wschodzie kraju konieczne było wykonanie już drugiego oprysku fungicydowego przeciwko chwościkowi buraka.

Spóźnienie się z wykonaniem zabiegu może mieć bardzo poważne konsekwencje w postaci obniżenia plonu korzeni i zawartości w nich cukru, co skutkuje zmniejszeniem plonu cukru.

Upały panujące zarówno w dzień, jak i w nocy, w połączeniu z bardzo wysoką wilgotnością powietrza, to idealne warunki do rozwoju patogenu powodującego tę chorobę.

chwościk buraka, liście, plantacja

Uwaga! Chwościk buraka - już tu jest

Na jednej z plantacji buraków cukrowych zlokalizowanych w Sahryniu (powiat hrubieszowski) na Zamojszczyźnie zaobserwowano w tym tygodniu pierwsze objawy wystąpienia chwościka buraka (Cercospora beticola). Niezwłocznie po ich stwierdzeniu...

W takich warunkach oprysk należy późnym wieczorem lub nocą, gdy jest trochę chłodniej. Rośliny podczas oprysku nie mogą być pokryte rosą. Niecelowe jest również przeprowadzanie zabiegu przed zapowiadanymi opadami deszczu.

Dobierając fungicyd do drugiego zabiegu należy zastosować środek o innym mechanizmie działania niż w pierwszym terminie. Należy także przestrzegać zaleceń co do dawki preparatu.

Prowadząc w Sahryniu badania nad dokarmianiem dolistnym buraka cukrowego krzemem zaobserwowałem, że w latach o silnej presji chwościka rośliny opryskane były porażane o kilka dni później niż na kombinacji kontrolnej (bez oprysku dolistnego).

Dlatego uważam, że jest to kolejny argument za wprowadzeniem dokarmiania dolistnego tym pierwiastkiem do technologii produkcji buraka cukrowego w naszym kraju.
 

Poleć
Udostępnij