Burakochwasty już tu są
Rolnicy uprawiający buraki cukrowe powinni bacznie obserwować plantacje, bo już można zobaczyć występowanie burakochwastów. Burakochwasty to krzyżówki buraka uprawnego z dzikimi jednorocznymi formami buraków, takimi jak Beta macrocarpa i Beta maritima.
W zeszłym tygodniu w Sahryniu na Zamojszczyźnie, gdzie prowadzę doświadczenia z burakami, zaobserwowałem wschody burakochwastów na polu, na którym buraki były uprawiane ostatnio pięć lat temu w 2011 roku.
Burakochwast czy pośpiech?
Przez minione cztery lata rolnik nie obserwował ich występowania w innych uprawach (zboża ozime, rzepak ozimy).
Nasiona burakochwastów po wykształceniu osypały się do gleby, z której teraz skiełkowały. Potrafią skiełkować po jeszcze dłuższym czasie, bo nawet po prawie 20 latach.
Po czym można stwierdzić, że są to burakochwasty? Przede wszystkim po tym, że nie rosną w rzędach wysianych w tym roku buraków. Nie są to więc pośpiechy, czyli rośliny buraków, które w pierwszym roku wegetacji przechodzą jarowizację (stadium niskich temperatur) i wytwarzają pęd nasienny. Podejrzane rośliny występują placowo, co wskazuje, że pochodzą z osypanych nasion.
Źródłem zachwaszczenia jest materiał siewny, który zawiera nasiona burakochwastów. W odróżnieniu od pośpiechów burakochwasty mają rozgałęziony pęd i korzeń oraz antocjanowo zabarwioną łodygę, a nasiona wykształcają bardzo szybko.
Burakochwasty i pośpiechy stanowią szkodliwe zanieczyszczenie surowca, mogą bowiem uszkodzić noże podczas krojenia buraków. Zgodnie z instrukcją odbioru buraków cukrowych spółki Pfeifer & Langen Glinojeck S.A. pośpiechy i burakochwasty wraz z korzeniami buraków o masie mniejszej niż 0,1 kg, średnicy mniejszej niż 1 cm, główkami korzeni, fragmentami liśćmi oraz innymi gatunkami roślin stanowią zanieczyszczenie organiczne, którego udział w dostarczanym do przerobu surowcu nie może przekraczać 4 procent.
Usuń pośpiechy i burakochwasty
W instrukcji odbioru buraków cukrowych Krajowej Spółki Cukrowej można przeczytać, że dostarczane korzenie buraków cukrowych powinny być wolne od pośpiechów a niedopuszczalne jest zanieczyszczenie korzeni m. in. korzeniami innych gatunków buraków i roślin.
Jedynym sposobem walki z burakochwastami jest ich wyrywanie i usuwanie z plantacji. Im są mniejsze, tym łatwiej to zrobić. Zaniedbania w tym zakresie potrafią zemścić się na rolniku po wielu, wielu latach. Nie warto na to pozwolić, tylko pozbyć się problemu z pola jak najszybciej.