Buraki gniły na pryzmach
Plantatorzy z rejonu Cukrowni Kluczewo (woj. zachodniopomorskie) należącej do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. alarmowali, że w styczniu doszło do nawet 3-tygodniowych opóźnień w odbiorze surowca. W tym czasie buraki gniły na pryzmach.
Na skutek opóźnień w odbiorze surowca przez producenta cukru doszło do znacznych ubytków masy a także pogorszenia jakości technologicznej korzeni. Zawartość cukru zmalała do 14, 13, a nawet poniżej 12 proc. Część korzeni zgniła.
Burak lepszy niż kukurydza
Określona przez cukrownie zawartość zanieczyszczeń wynosiła kilkanaście, a nawet grubo ponad 20 proc. To oznacza olbrzymie straty plonu cukru dla plantatorów, a dla Cukrowni mniejszą wydajność cukru i kosztowniejsze jego pozyskanie. Kto pokryje te koszty?
Część surowca została przetransportowana do odległej Cukrowni Nakło należącej również do KGS S.A., a koszty transportu są wysokie, co również wygenerowało znaczne koszty.
W dniu 20 stycznia 2023 r. zwróciliśmy się do rzecznika prasowego Krajowej Grupy Spożywczej z prośbą o wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Poniżej treść naszego zapytania.
„Szanowny Panie,
w związku z opóźnieniami w odbiorze buraków przez Cukrownię Kluczewo i dramatycznie pogarszającą się ich jakością uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Co jest powodem opóźnień w odbiorze surowca?
2. Kiedy Cukrownia planuje zakończyć przerób surowca?
3. W jaki sposób Cukrownia określa obecnie masę dostarczonych buraków i polaryzację?
4. W jaki sposób Cukrownia zamierza zrekompensować Plantatorom straty wynikające z opóźnienia odbioru buraków?
Dziękuję.”
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że rozpoczęły się rozmowy związku plantatorów z kierownictwem Cukrowni Kluczewo w sprawie rekompensat dla poszkodowanych rolników, ale na razie brak jest ustaleń w tej sprawie.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz