Jak będzie wyglądała ochrona roślin uprawnych za 10 lat?
100-leciu ochrony roślin w Polsce poświęcona jest 58. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin - PIB, która odbywa się w dniach 6-8 lutego w Opalenicy pod Poznaniem. Goście mogą wysłuchać ponad 50 referatów przygotowanych przez jednostki badawcze z kraju i z zagranicy.
"100 lat ochrony roślin" - pod takim hasłem odbywa się tegoroczna sesja, a dyrektor IOR-PIB Bożena Łozowicka pierwszego dnia sesji podkreślała, że ta rocznica zbiegała się ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, wydawca multiportalu agropolska.pl.
Czym jest integrowana ochrona roślin?
Organizatorzy wprowadzili do tegorocznej sesji dwie nowości: Forum Młodych Naukowców oraz Forum Nauka - Praktyce. Oba spotkania odbyły się 6 lutego, w przeddzień właściwej sesji. Na pierwsze zaproszono doktorantów i doktorów, którzy mogli zaprezentować wyniki swoich badań naukowych i prace doktorskie. Najlepsi zostali wyróżnieni i uhonorowani nagrodami, a najciekawsze prace prezentowane w formie referatów lub posterów zostaną opublikowane w czasopismach naukowych.
Podczas drugiego forum omówiono problemy i praktyczne aspekty ochrony upraw rolniczych przed szkodnikami, chorobami i chwastami, odporność chwastów na herbicydy i sposoby jej zapobiegania, działanie Platformy Sygnalizacji Agrofagów oraz internetowy system wspomagania decyzji w ochronie roślin ogrodniczych (HortiOchrona), przygotowany przez Małgorzatę Tartanus, Zbigniewa Anyszkę i Daniela Sasa z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Dla rolników i dla młodych naukowców
- Celem 58. Sesji Naukowej IOR - PIB jest podsumowanie wiedzy, przedstawienie wyników badań prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych, prezentacja przeglądu polskiej nauki i praktyki rolniczej, a równocześnie kreowanie i wytyczanie nowych zadań i kierunków w ochronie roślin oraz bezpieczeństwie żywności, ludzi, zwierząt i środowiska - mówiła prof. Bożena Łozowicka, dyrektor IOR-PIB w Poznaniu. - Sesja jest również doskonałą okazją do dyskusji nad regulacjami legislacyjnymi oraz rozwiązaniami organizacyjnymi w ochronie roślin.
- Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądała ochrona roślin uprawnych za 10 lat, ponieważ ma na nią wpływ głównie polityka - przyznał dr Bogusław Rzeźnicki z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który mówił o nowych wyzwaniach w ochronie roślin i przypomniał, że 14 lutego 2019 r. wejdą w życie przepisy dotyczące rozporządzenia PE i Rady 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin.
Rolnictwo bez środków ochrony roślin? To niemożliwe
- Przed nami jest więc konsolidacja służb zajmujących się bezpieczeństwem żywności: Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Weterynaryjnej, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej - przypominał Bogusław Rzeźnicki. - Takie zapowiedzi już były, na razie nie udało się tego zrobić, ale mam nadzieję, że kiedyś to nastąpi - dodał. Nasz kraj czeka też stworzenie sieci urzędowych akredytowanych laboratoriów zajmujących się zdrowiem roślin.
Ponadto 1 stycznia 2021 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego, które teraz funkcjonuje na podstawie 32 aktów delegowanych i 24 aktów wykonawczych. Po 2020 r. mają zostać wprowadzone m.in. certyfikaty grupowe i kontrole co dwa lata (przy niskim ryzyku).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś