Trzecia dawka azotu w pszenicy ozimej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak
29-05-2014,12:55 Aktualizacja: 14-11-2014,12:59
A A A

Początek kłoszenia to dobry termin zastosowania trzeciej dawki azotu w intensywnie prowadzonej pszenicy ozimej.

Przedział czasowy do rozsiania tej dawki azotu jest bardzo szeroki - od końca nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 45) nawet do końca kłoszenia (BBCH 59). Zależnie do wielkości oczekiwanego plonu oraz stanu plantacji dawki składnika w tym terminie w uprawie pszenicy jakościowej wahają się od 40 do 60 kg N/ha. W uprawie pszenicy pastewnej należy rozsiać połowę tych dawek.

Azot stosowany w tym terminie wpływa na wielkość plonu ziarna, bo decyduje o ostatecznych jego składowych (obsadzie kłosów, liczbie ziarniaków w kłosie oraz masie 1000 ziaren). Korzystnie oddziaływuje również na jakość technologiczną ziarna przez wzrost zawartości białka. Tak, jak zawsze trzeba zachować umiar i nie stosować zbyt dużych dawek, bo mogą być one szkodliwe zarówno dla plonu ziarna, jak i jakości białka. Poza tym niepotrzebnie podnoszą koszty nawożenia.

Do nawożenia w fazie kłoszenia pszenicy polecany jest przede wszystkim mocznik zawierający azot w formie amidowej. Efektywność jego zastosowania zależy od uwilgotnienia gleby, ale w tym roku nie ma z tym kłopotów. Utrudniony może być za to wjazd z rozsiewaczem na silnie uwilgotnione pola.

Poleć
Udostępnij