Wrześniowy omłot życicy wielokwiatowej
Pomimo panującej suszy upalny wrzesień ma swoje zalety – można kontynuować żniwa. Drugi plon nasion trawy nasiennej równy jest połowie pierwszego.
Życica wielokwiatowa odmiany Turtetra – materiał kategorii B, do dalszej reprodukcji – została wysiana w naszym gospodarstwie w Szczutowie (woj. kujawsko-pomorskie) 7 października 2014 roku na polu o powierzchni 10 ha. W 2015 roku zebraliśmy nasiona i siano dwukrotnie, podobnie w 2016 roku. Tej jesieni trawa będzie zaorana i posiane będzie zboże ozime.
Zbiór nasion życicy wielokwiatowej
Pod koniec czerwca tego roku miał miejsce pierwszy omłot życicy wielokwiatowej uprawianej na nasiona. Siano zebraliśmy, trawa odrosła i w połowie września przystąpiliśmy do ponownego zbioru nasion.
Nasiona trawy były wilgotne, miały 28 proc. będzie trzeba więc je dosuszyć w naszej suszarni porcjowej opalanej na gaz.
Drugi plon życicy z 10 ha to niespełna 8 t wilgotnej trawy, około 7 t suchej. Przy pierwszym zbiorze trawa dała 15,64 t po wysuszeniu. Można więc stwierdzić, że drugi plon nasion trawy równy jest połowie pierwszego. Nasiona zostaną przeznaczone do dalszej reprodukcji.
Siano pozostałe po trawie przeznaczymy do spasania bydła mięsnego. W tej chwili siano suszy się na polu i będzie zwinięte prasą w bele. Nie jest ono co prawda zbyt dobrej jakości – słoma jest w większości sztywna i gruba, jednak bela rzucona opasom na okólnik cieszy się ich dużym zainteresowaniem.