Siew zbóż jarych już niedługo
W zależności od regionu terminowy siew zbóż jarych rozpoczyna się od 2 dekady marca. Do tego czasu pozostało zaledwie dwa tygodnie dlatego warto sprawdzić materiał siewny już dziś.
Korzystanie z kwalifikowanego materiału siewnego przez rolników niekiedy jest rzadkością. Nie każdy rolnik zdaje sobie sprawę, że dobry materiał siewny to podstawa do uzyskania wysokiego plonu.
Dlaczego nasiona śpią?
Oczywiście jest wiele czynników kształtujących plonowanie roślin, jednak postęp biologiczny w ponad 50 proc. ma wpływ na plonowanie roślin, więc dość znacząco decyduje o ilości zbieranych płodów. Oczywiście inne czynniki są równie ważne.
W przypadku zakupu kwalifikowanego materiału siewnego nie ma potrzeby sprawdzania czy zdolność kiełkowania jest zadowalająca, ponieważ aby zboże mogło zostać przyjęte jako kwalifikat musi posiadać zdolność kiełkowania na poziomie minimum 85 proc.
Kiedy decydujemy się na własne zboże z naszego gospodarstwa warto sprawdzić zdolność kiełkowania, szczególnie w tym roku ze względu na dość niską jakość przez mokre i długie żniwa. Oprócz zdolności kiełkowania warto też poznać masę tysiąca ziaren, aby móc obliczyć preferowaną normę wysiewu dla naszego zboża.
Sprawdzenie zdolności kiełkowania jest bardzo proste. Wystarczy 100 ziarniaków posadzić do doniczki z ziemią lub też poukładać ziarna w pojemniku wyścielonym gazą i zwilżyć wodą. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku nasz eksperyment należy przeprowadzić w domowych warunkach.
Rośliny są sprytniejsze niż można sobie wyobrazić
Po około tygodniu należy sprawdzić ile roślin powschodziło. W ten sposób możemy obliczyć zdolność kiełkowania nasion. Ze względu na gorsze jakościowo ziarno zdolność kiełkowania może być nieco obniżona.
Jak sama nazwa wskazuje MTZ jest to masa tysiąca nasion. Aby poznać tę wartość należy odliczyć 500 ziaren i następnie je zaważyć. Otrzymany wynik mnożymy przez 2.
Do obliczenia normy wysiewu potrzebujemy jeszcze obsady na metrze kwadratowym. W przypadku zbóż jarych jest to: owies – 500-600 szt./m2, jęczmień – 300-400 szt./m2, pszenica jara – 400-550 szt./m2. Obsada na metr kwadratowy uzależniona jest od kompleksu glebowego.
Ilość wysiewu obliczamy ze wzoru:
Norma siewu (kg/ha) = [obsada na 1 m2 (szt.) x MTZ (g)]/wartość użytkowa ziarna (%)
Wartość użytkowa (%) = (zdolność kiełkowania x czystość)/100
Do obliczenia normy wysiewy możemy wykorzystać także specjalne kalkulatory, które dostępne są na stronach firm nasiennych.
Warto pamiętać o optymalnej ilość wysiewanego ziarna, ponieważ niesie to korzyść nie tylko dla roślin (dogodne warunki rozwoju), ale i dla naszej kieszeni.