Materiał siewny. Ostatnie dni na złożenie wniosku o dopłaty
Tylko do 27 czerwca producenci rolni mogą składać wnioski w Agencji Rynku Rolnego o przyznanie dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego. Dotychczas do ARR wpłynęło ponad 40 tys. dokumentów.
Wsparcie jest udzielane do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany, zakupionym i wysianym (wysadzonym) w okresie od 15 lipca 2015 r. do 15 czerwca 2016 r.
Siewy kukurydzy. Wzmacnianie zbóż ozimych
Dopłaty można uzyskać do zboża: pszenicy zwyczajnej, pszenicy twardej, żyta (populacyjnego, syntetycznego lub mieszańcowego), jęczmienia, pszenżyta, owsa; roślin strączkowych - łubinu (żółtego, wąskolistnego lub białego), grochu siewnego, bobiku, soi, wyki siewnej; roślin okopowych - ziemniaków; mieszanek zbożowych i pastewnych, sporządzonych z roślin objętych systemem dopłat, z wyłączeniem ziemniaka.
O wsparcie mogą ubiegać się także producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku działania niskich temperatur. Warunkiem otrzymania dopłaty jest zakupienie i zużycie do siewu lub sadzenia materiału siewnego, a także dołączenie dokumentów potwierdzających zakup materiału siewnego i wystąpienie szkody w uprawach.
Dopłaty udzielane są w ramach pomocy de minimis, czyli nie mogą one przekroczyć 15 tys. euro na gospodarstwo w ciągu trzech lat. Wnioski przyjmują oddziały terenowe ARR. Można je przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście. Wniosek można wypełnić poprzez aplikację ELF dostępną na stronie agencji.
Soja już wysiana. Wczesny siew to ryzyko, ale może się opłacić
Stawki dopłat zostaną określone po upłynięciu terminu ich składania, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów do 30 września. Natomiast środki finansowe zostaną wypłacone w terminie 30 dni od wydania decyzji przyznających dopłaty, najpóźniej do końca 2016 r.
W ubiegłym roku na dopłaty do materiału siewnego ARR przeznaczyła 117 mln zł. Rolnicy złożyli 78,8 tys. wniosków. Dopłatami objęto 1 173 tys. ha powierzchni gruntów rolnych. Dopłata do zbóż i mieszanek zbożowych wyniosła 80 zł/ha, do roślin strączkowych 130 zł/ha, a do ziemniaków 400 zł/ha.