Zbiór kukurydzy na kiszonkę utrudniają opady
Pomimo tego iż zaczęła się trzecia dekada września w dalszym ciągu wiele pól z kukurydzą pozostaje niezebranych. Dzieje się tak za sprawą intensywnych oraz regularnych opadów deszczu.
Pomimo opóźnionych siewów większość roślin kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę osiągnęła już właściwy stopień dojrzałości oraz zawartość suchej masy na poziomie 30-35 proc. Jednak ze względu na brak pogody nie pozostaje nic innego jak czekać aż pogoda się poprawi, aby móc rozpocząć zbiory.
Jak ograniczyć inwazję agrofagów w kukurydzy w przyszłym roku?
Niektórzy rolnicy nie czekają na poprawę pogody i wykonują zbiór nawet w strugach deszczu. Takie działanie nie jest polecane, gdyż rośliny na daną chwilę mają dostateczną ilość wody w sobie, a dodatkowa dawka wody być może i ułatwi proces kiszenia jednak pogorszy jakość i strawność paszy.
Dodawanie wody do sieczki wskazane jest tylko w przypadku koszenia bardzo suchych roślin, które ciężko się ugniatają oraz trudno się kiszą. W zależności od zawartości suchej masy można dodawać nawet kilkaset litrów wody. Jednak w tym roku taki zabieg jest zbędny.
W powiecie monieckim kukurydza w zależności od odmiany oraz warunków glebowych na daną chwilę zawiera od 30 do nawet 50 proc. suchej masy. W pogodne dni na polach widać już pracujące sieczkarnie.
Opady deszczu utrudniają nie tylko zbiór kukurydzy lecz także siew zbóż ozimych. W dalszym ciągu wiele pól jest przygotowanych do siewu jednak zbyt wysoka wilgotność gleby uniemożliwia wykonanie siewu, a w niektórych przypadkach nawet wjazd w pole.
Tegoroczne lato obfituje w opady, praktycznie każdym rejonie Polski. W okolicach powiatu monieckiego ilość opadów atmosferycznych już w tym momencie przekroczyła wartość średnioroczną wynoszącą około 500 mm. Na pewno wartość ta wyniesie jeszcze więcej za sprawą jesiennych deszczy.
Miejmy nadzieję, że przyszły tydzień przyniesie poprawę pogody oraz pozwoli wykonać pozostałe prace polowe.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz