Po kukurydzy ziarnowej mulczer jest niezbędny
Warunkiem dobrego przygotowania stanowiska po zbiorze kukurydzy na ziarno jest dokładne rozdrobnienie słomy i ścierniska. Można to zrobić wyłącznie za pomocą mulczera.
Mulczowanie znacząco ułatwia wymieszanie słomy i ścierniska z glebą podczas zabiegów uprawowych, to zaś korzystnie wpływa na tempo rozkładu materii organicznej.
Niebagatelne znaczenie ma też zabieg dla zwalczania szkodników kukurydzy, w tym najgroźniejszego - omacnicy prosowianki. Jej gąsienice przygotowując się do zimowania schodzą do dolnego międzywęźla. Mulczowanie może skutecznie je zniszczyć.
Katastrofa na rynku kukurydzy
Pozostawienie niezniszczonego ścierniska znacząco ułatwia przetrwanie przez szkodnika okresu zimowego i zwiększa zagrożenie w kolejnym roku. Ważne jest, aby wszystkie plantacje kukurydzy w okolicy zostały poddane zabiegowi mulczowania. Zabieg ten niszczy także część zarodników chorób grzybowych.
Do zabiegu należy przystąpić bezpośrednio po zbiorze kukurydzy. Ważna jest jakość zabiegu – materiał roślinny powinien dokładnie rozdrobniony.
Próba przygotowania stanowiska pod rośliny następcze (np. zboża ozime) bez wcześniejszego użycia mulczera, szczególnie na polach, na których pozostał duży plon słomy, zwykle skazana jest na niepowodzenie.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz