Wielkopolska drży przed ASF. Przyjadą świnie ze strefy czerwonej?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-09-2019,8:10 Aktualizacja: 27-09-2019,8:16
A A A

Samorząd rolniczy z Wielkopolski sprzeciwia się planom uboju świń pochodzących z tzw. strefy czerwonej w zakładach ubojowych w regionie. Przeciw jest również służba weterynaryjna.

Województwo póki co jest wolne od afrykańskiego pomoru świń, a jest to polskie centrum produkcji trzody chlewnej. Nic dziwnego, że miejscowi hodowcy drżą przed zawleczeniem w ten rejon kraju wirusa.

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

Ognisko ASF nr 46. wybuchło po niemal miesiącu przerwy

Wirus afrykańskiego pomoru świń po niemal miesiącu przerwy dostał się do kolejnego gospodarstwa. Dzisiaj tj. 25 września Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 46. ognisko ASF w naszym kraju. Główny lekarz weterynarii poinformował o...

Już od jakiegoś czasu zaczęły krążyć masowo pogłoski o zamiarze przywozu i uboju świń z tzw. czerwonej strefy w jednym z największych zakładów mięsnych w regionie.

Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu złożyła zatem wniosek do Zarządu WIR z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wyjaśnienia sytuacji. Szefostwo izby niezwłocznie wystosowało pismo do wojewódzkiego lekarza weterynarii z prośbą o odniesienie się do krążących po województwie informacji.

Jednocześnie rolniczy samorząd wyraził stanowczy sprzeciw wobec planów uboju trzody chlewnej pochodzącej ze strefy zagrożonej w zakładach na terenie regionu.

"Pogłoski o zamiarze sprowadzania i uboju świń z czerwonej strefy w Wielkopolsce, niestety, nie okazały się bezpodstawne. Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Rawiczu Łukasz Rojda spotkał się w tej sprawie z powiatowym lekarzem weterynarii Jackiem Cichoszem, który opiniował procedurę przemieszczania świń z gospodarstw położonych w strefie czerwonej do rzeźni w Wielkopolsce" - czytamy w serwisie informacyjnym WIR.

przypadek asf, wirus asf, trzoda chlewna, padłe dziki

Mamy nowe przypadki ASF w Polsce. Ich liczba maleje

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych 41 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski. Liczba odstrzelonych zakażonych osobników ponownie była wysoka. Przypadki ASF nr 2019/1649 - 2019/1689...

Służba weterynaryjna wydała opinię negatywną, powołując się na konieczność podejmowania działań ochronnych dla powiatu rawickiego przed ASF.

"Ubój świń pochodzących ze stref ASF, w ocenie powiatowego inspektoratu weterynarii w Rawiczu, byłby wysoce niebezpieczny dla powiatu rawickiego i Wielkopolski" - wskazuje rolniczy samorząd.

I deklaruje wsparcie dla działań inspekcji weterynaryjnej w kwestii ochrony producentów trzody chlewnej przed ASF.

"Działania mające na celu ochronę przed przedostaniem się wirusa ASF do wielkopolskich gospodarstw polegają m.in. na prowadzeniu szerokorozumianej akcji informacyjnej oraz kontroli gospodarstw, w których prowadzona jest hodowla trzody chlewnej" - wyjaśnia WIR.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA