Wielkopolska drży przed ASF. Przyjadą świnie ze strefy czerwonej?
Samorząd rolniczy z Wielkopolski sprzeciwia się planom uboju świń pochodzących z tzw. strefy czerwonej w zakładach ubojowych w regionie. Przeciw jest również służba weterynaryjna.
Województwo póki co jest wolne od afrykańskiego pomoru świń, a jest to polskie centrum produkcji trzody chlewnej. Nic dziwnego, że miejscowi hodowcy drżą przed zawleczeniem w ten rejon kraju wirusa.
Ognisko ASF nr 46. wybuchło po niemal miesiącu przerwy
Już od jakiegoś czasu zaczęły krążyć masowo pogłoski o zamiarze przywozu i uboju świń z tzw. czerwonej strefy w jednym z największych zakładów mięsnych w regionie.
Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu złożyła zatem wniosek do Zarządu WIR z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wyjaśnienia sytuacji. Szefostwo izby niezwłocznie wystosowało pismo do wojewódzkiego lekarza weterynarii z prośbą o odniesienie się do krążących po województwie informacji.
Jednocześnie rolniczy samorząd wyraził stanowczy sprzeciw wobec planów uboju trzody chlewnej pochodzącej ze strefy zagrożonej w zakładach na terenie regionu.
"Pogłoski o zamiarze sprowadzania i uboju świń z czerwonej strefy w Wielkopolsce, niestety, nie okazały się bezpodstawne. Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Rawiczu Łukasz Rojda spotkał się w tej sprawie z powiatowym lekarzem weterynarii Jackiem Cichoszem, który opiniował procedurę przemieszczania świń z gospodarstw położonych w strefie czerwonej do rzeźni w Wielkopolsce" - czytamy w serwisie informacyjnym WIR.
Mamy nowe przypadki ASF w Polsce. Ich liczba maleje
Służba weterynaryjna wydała opinię negatywną, powołując się na konieczność podejmowania działań ochronnych dla powiatu rawickiego przed ASF.
"Ubój świń pochodzących ze stref ASF, w ocenie powiatowego inspektoratu weterynarii w Rawiczu, byłby wysoce niebezpieczny dla powiatu rawickiego i Wielkopolski" - wskazuje rolniczy samorząd.
I deklaruje wsparcie dla działań inspekcji weterynaryjnej w kwestii ochrony producentów trzody chlewnej przed ASF.
"Działania mające na celu ochronę przed przedostaniem się wirusa ASF do wielkopolskich gospodarstw polegają m.in. na prowadzeniu szerokorozumianej akcji informacyjnej oraz kontroli gospodarstw, w których prowadzona jest hodowla trzody chlewnej" - wyjaśnia WIR.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ