Tuczniki w Polsce są tańsze mimo stabilnej ceny w Niemczech
Tuczniki w naszym kraju wciąż tanieją mimo że w Niemczech ich cena od 12 tygodni utrzymuje się na tym samym poziomie.
Ceny tuczników są mniejsze, ponieważ wskutek Świąt Bożego Narodzenia oraz przerwy poświątecznej obniżyła się liczba dni ubojowych.
Żywiec wieprzowy do wielu ubojni, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, został dostarczony już wcześniej i zabezpieczył świąteczne potrzeby zakładów przetwórczych.
"Problem polega jednak na tym, że wiele zakładów sprowadziło wieprzowinę z zagranicy wykazując małe zainteresowanie surowcem krajowym. W rezultacie ceny krajowego żywca od kilku tygodni spadają przy niezmieniającej się cenie niemieckiej" czytamy w komunikacje związku.
Liczba macior w Niemczech najniższa w historii
Hodowcy trzody chlewnej na potwierdzenie tej tezy na portalach społecznościowych publikują zdjęcia mięsa wieprzowego wyprodukowanego za granicą, między innymi w Holandii, którego data przydatności do spożycia kończy się w grudniu tego roku.
Hodowcy trzody chlewnej coraz częściej i głośniej mówią o tym, że obecna cena nie pokrywa już kosztów produkcji tuczników.
Uboje w Niemczech według biura statystycznego Destatis są mniejsze. Od stycznia do października 2018 roku ich liczba spadła do 47,2 mln sztuk tj. o 2,3 procent w stosunku rok do roku. KZP-PTCH informuje, że głównym powodem były mniejsze dostawy tuczników z Holandii do tamtejszych rzeźni.
Mniejsze uboje nie przełożyły się na wyższe ceny tuczników. W rezultacie według niemieckiego stowarzyszenia producentów trzody chlewnej VEZG już od 12 tygodni obwiązuje stawka 1,36 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc) tj. około 5,83 zł.
Duńscy hodowcy za tuczniki w ubiegłym tygodniu według Danish Crown otrzymywali 8,30 DKK/kg wbc tj. 4,77 zł/kg. W Holandii zakład mięsny Vion Food Group płacił w tym czasie 1,35 euro/kg wbc tj. 5,80 zł/kg.
Cena prosiąt w 52 tygodniu 2018 roku w Niemczech wg VEZG wynosiła 36,50 euro za 28 kg tj. około 156 zł.
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ