Silne prosięta i liczne mioty. Jak to osiągnąć?
Maciory rodzą coraz więcej prosiąt w jednym miocie. Wpływa na to m.in. lepsze żywienie, zarządzanie oraz stosowanie nowoczesnych rozwiązań genetycznych.
Mioty liczące ponad 20 prosiąt nie należą obecnie do rzadkości. Niestety wraz ze wzrostem plenności macior zwiększyła się także liczba martwych urodzeń.
- Poród u macior powinien trwać możliwie najkrócej i bez problemów
- Prosięta muszą wypić minimum 250 ml siary wysokiej jakości
- Jakość siary wraz z upływem każdej godziny od rozpoczęcia porodu szybko się pogarsza
- Gestawean OxiLiv wpływa na homeostazę wapniową w organizmie macior
- Gestawean OxiLiv zwiększa transport tlenu przez łożysko oraz poprawia jego podaż dla prosiąt
Ceny tuczników. COVID-19 koryguje prognozy
Poród ma być szybki
Lochy jeszcze kilkanaście lat temu rodziły 10-12 prosiąt w miocie poród przebiegał bardzo szybko, a niemal wszystkie oseski były silne, zdrowe i wypijały odpowiednią ilość siary.
- Poród powinien przebiegać bez problemów. Im mniej zabiegów wykona obsługa stada tym łagodniej maciora przez niego przejdzie. Jeśli trwa on zbyt długo, wówczas po jego zakończeniu u takich samic pojawiają się stany zapalne, zwłaszcza MMA, które rzutują na następne cykle rozrodcze. To nie jest wina tych zwierząt, ale ludzi którzy się nimi opiekują - tłumaczył Wojciech Dzienisiewicz, konsultant ds. trzody chlewnej Trouw Nutrition Polska, podczas webinarium dla hodowców trzody chlewnej.
Liczne mioty są wyzwaniem
Hodowcy korzystają z linii genetycznych, nie tylko hybrydowych ale też krajowych, które charakteryzują się wysoką plennością.
Narodziny licznego miotu nie gwarantują jednak sukcesu. O takie prosięta należy odpowiednio zadbać, a przede wszystkim zapewnić im możliwie jak najszybszy dostęp do siary.
- Prosięta muszą odpić taką ilość siary, aby w pełni wybudować swoją odporność bierną oraz pokryć zapotrzebowanie energetyczne. Naszym zdaniem każdy osesek powinien pobrać minimum 250 ml siary - tłumaczył Wojciech Dzienisiewicz.
Świnie mogą zarazić się koronawirusem?
Jakość siary niestety wraz z upływem każdej godziny od rozpoczęcia porodu szybko się pogarsza.
Prosięta, które rodzą się później, nie dość że są słabsze z uwagi na możliwe niedotlenienie, to jeszcze nie mają szansy na to, aby wypić odpowiednio dobrej jakości siarę.
Gestawean OxiLiv dla macior
Wojciech Dzienisiewicz z Trouw Nutrition podczas webinarium zaprezentował produkt Gestawean OxiLiv, którego celem jest obniżanie liczby martwych urodzeń i zwiększenie liczby odsadzanych prosiąt na lochę rocznie.
Gestawean OxiLiv wpływa na homeostazę wapniową w organizmie macior. Jest to suplement, który zgodnie z zaleceniami producenta, należy podawać lochom w wodzie w stężeniu roboczym 1 proc. w okresie ostatnich pięciu dni przed porodem.
- W ciągu 12 godzin przed wyproszeniem maciory mogą nie pobierać paszy, ale cały czas piją wodę. Dostarczając im wraz z nią ten produkt wpływamy na dostępność zjonizowanego wapnia i przez to zwiększamy transport tlenu przez łożysko oraz poprawiamy podaż tlenu dla prosiąt - podkreślił Wojciech Dzienisiewicz.
- Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ