Myśliwi dalej chronią lochy dzików?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-02-2018,16:00 Aktualizacja: 20-02-2018,15:29
A A A

Producenci trzody chlewnej z Podlasia są rozczarowani brakiem postępów w zwalczaniu ASF u dzików. Przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej Podlasie wysłali w tej sprawie pismo do Marszałka Województwa Podlaskiego.

Hodowcy świń z "SPTCH Podlasie" w swoim piśmie podkreślają, że zwalczanie ASF zostało zaniedbane już na początku, kiedy wirus pojawił się w Polsce.

Postępowanie z dzikami ich zdaniem znacząco różni się od zwalczania tej choroby u świń.

asf w polsce, czerwona strefa asf, padłe dziki, lubelszczyzna, Dębowa Kłoda, Sosnowica

ASF. Czerwona strefa powiększa się

Gminy Dębowa Kłoda i Sosnowica (woj. lubelskie) dołączyły do czerwonej strefy i znajdują się na terenie zagrożonym ASF z uwagi na pojawienie się tam choroby u dzików. - Do tej pory nasza gmina znajdowała się w strefie żółtej. W...

Dziki w promieniu 10 kilometrów od znalezionego padłego wskutek zakażenia wirusem ASF osobnika powinny być odstrzelone, a ich zwłoki oraz innych znalezionych na tym terenie martwych sztuk zutylizowane.

"U nas w strefach ASF nadal dzika planowo hodujemy. Myśliwi chronią lochy ograniczając ich odstrzał w trosce o swoje prywatne interesy. Chcą mieć do czego strzelać w kolejnych latach. Część łowczych informowało już myśliwych o zawieszeniu odstrzałów z powodu wykonania planu łowieckiego. Wobec czego pytamy się jakie plany łowieckie zostały już wykonane" czytamy w piśmie.

Hodowcy świń z "SPTCH Podlasie" oczekują więc odpowiedzi na pytanie o zmiany planów łowieckich, które powinny doprowadzić do zmniejszenia populacji dzików do poziomu 0,1 sztuki na kilometr kwadratowy oraz o wykonanie wcześniejszych deklaracji stworzenia pasa o głębokości 50 km wzdłuż wschodniej granicy kraju.

Pismo Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej Podlasie do Marszałka Województwa Podlaskiego można znaleźć tutaj.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA