Ceny tuczników pozostają stabilne. Czy wzrosną przed świętami?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
06-11-2023,15:30 Aktualizacja: 06-11-2023,14:42
A A A
W minionym tygodniu na wielu rynkach Unii Europejskiej ceny w skupie tuczników były stabilne. Jednak rosnące zapotrzebowanie zakładów spowodowane zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia mogą doprowadzić do wzrostu cen.
 
Notowania tuczników na początku listopada w krajach Wspólnoty pozostały bez większych zmian. Wyjątek stanowi Francja i Hiszpania, które obniżyły cenę skupu tuczników odpowiednio o 5 i 3 eurocenty.
 
W ostatni piątek, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, pozytywny impuls rynkowy nadszedł z Niemiec. Na małej giełdzie, po sześciu tygodniach bez żadnego obrotu sprzedano wszystkie wystawione tuczniki. 
 
ASF, obszar objęty ograniczeniami III, strefa czerwona, strefa różowa, ognisko ASF u dzików, Komisja Europejska, GLW

ASF. Kolejne strefy zostały zniesione

Główny lekarz weterynarii informuje o publikacji rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/2421 z dnia 24 października 2023 r. zmieniającego obszary objęte ograniczeniami ASF. Inspekcja weterynaryjna poinformowała o przeniesieniu...
Zdaniem ekspertów może to świadczyć o tym, że presja cenowa stopniowo ustępuje. Na rynku nie brakuje również głosów sceptycznych, które twierdzą, że ceny nie wzrosną w wyniku ograniczonych zasobów finansowych konsumentów i słabego handlu wieprzowiną.
 
Jednak małe zapasy mięsa wieprzowego w krajach unijnych przy zwiększonych zamówieniach w okresie przedświątecznym mogą poprawić popyt na tuczniki, a tym samym ich cenę. 
 
W Polsce wzrost notowań jest jednak w dużym stopniu zależny od cen żywca wieprzowego w Niemczech. W minionym tygodniu na dużej niemieckiej giełdzie po raz drugi z rzędu cena została utrzymana na niezmienionym poziomie 2,10 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 9,38 zł. 
 
W kraju w minionym tygodniu tuczniki w klasie E były skupowane średnio po 9,40-9,45 zł za kg, czyli w podobnych cenach jak pod koniec października. 
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA