Polskie mięso może niebawem trafić na kolejne rynki
Eliminacja barier dla eksportu polskiego mięsa na rynki Wietnamu i Korei Południowej była tematem rozmów delegacji ministerstwa rolnictwa w tych krajach. Korea zaakceptowała wzory świadectw weterynaryjnych dla drobiu i wieprzowiny.
Polskiej delegacji przewodniczył wiceminister Lech Kołakowski. Towarzyszył mu główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk. Spotkali się z Kang Jae-Kwon, wiceministrem spraw zagranicznych Korei Płd oraz Kim In-Joong, wiceministrem rolnictwa, żywności i obszarów wiejskich.
Dyskutowali o produkcji zwierzęcej w dobie kryzysu
Podczas rozmów Kołakowski wskazał na konieczność intensyfikacji współpracy w dziedzinie rolnictwa. Odnosząc się do trwających prac w zakresie eliminacji barier w handlu towarami rolnymi wskazał na konieczność pilnego zakończenia procedur dostępowych, tak aby już wkrótce można było rozpocząć eksport drobiu, wieprzowiny oraz wołowiny z Polski do Korei.
- Postęp w pracach nad otwieraniem rynku jest niezbędny dla dalszego rozwoju polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej. Chcielibyśmy, aby polska żywność w coraz większym stopniu obecna była na rynku koreańskim - mówił wiceminister.
Polityk zaznaczył, że potwierdzeniem wysokich standardów polskiej żywności jest eksport produktów do blisko 200 krajów świata, m.in. na tak wymagające rynki jak USA czy Izrael.
Jak poinformowało MRiRW, podczas spotkań z polską delegacją koreańscy rozmówcy potwierdzili gotowość do wzmacniania wzajemnych relacji w obszarze rolnictwa. Zadeklarowali też podjęcie działań w celu jak najszybszego zakończenia trwających procedur dostępowych.
"Władze koreańskie zaakceptowały wzory świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego i drobiowego eksportowanego do Republiki Korei. Eksport będzie mógł być realizowany po zatwierdzeniu polskich zakładów przez stronę koreańską" - czytamy w komunikacie MRiRW.
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków